БНР | 16.02.2021 09:13:33 | 110

За поредна зима бездомниците в Ямбол и Сливен са без подслон


И тази зима в Ямбол не беше разкрит център за настаняване на бездомници. Чакалнята на жп гарата отново приюти част от останалите на улицата в най-студените нощи, други потърсиха гостоприемството на роднини, а трети намериха подслон в полуразрушени постройки.

За изграждането на приют в Ямбол се говори от 20 години, а от 2012 година има и решение за осигуряване на общинско помещение.

„Ямбол е град, пълен с бездомници.“

„На студа мръзнат, някакви „къщички“ си направили. Това е ужас.“ 

„Мизерията е голяма. Да се загрижи някой за тях – има институции, никой не предприема нищо.“

Всички сме виновни, как да не сме? Ако сме хора, трябва да създадем някакви условия. Не се иска кой знае колко. Има цели сгради празни.“

„На всеки се случва да закъса. И ако има дом за такива хора – топла чорбичка, малка стаичка, един нар да си легне човекът.“

„Това е срамота, можем само да ги съжаляваме.“

Така мислят жителите на Ямбол. Бездомниците в града според социалните служби са между 10 и 15 души.

Един от тях нощува по скамейките на гарата. Друг вече година е без валидна лична карта. Няма къде да отиде. Познати му дават храна.

Неда Бъчварова оглавява отдел „Хуманитарни дейности“ в общинската администрация. Категорична е, че приют е необходим. Твърди обаче, че за част от хората на улицата това е техен избор.

От общината се надяват да могат да кандидатстват по проект. А дотогава всеки желаещ от останалите на улицата може да получава ежедневно храна, уверява Бъчварова. „По едно ядене – супа, основно ядене, хляб. Веднъж седмично десерт.“

В най-студените месеци от БЧК предоставят на бездомниците санитарни материали и храна. „Предоставяме основно консерви, буркани с храна, за директна консумация“, казва Гергана Георгиева.

И Сливен посрещна зимата без център, в който да бъдат настанявани бездомни хора по време на големите студове. Общината има такъв проект за две социални институции, които да приютят имащите нужда от покрив в най-мразовитите  дни, както и жертвите на домашно насилие. Проектът е на стойност близо два милиона лева по Оперативна програма „Региони в растеж“ и в рамките на 30 месеца трябва да бъде завършен. Одобрението бе дадено през юли 2020 година.

Минусовите температури принуждават местните бездомници да потърсят топли места, за да оцелеят. Това са шахти, през които минават тръбите на ТЕЦ, сгради с по-олекотен режим на пропуск, автогари.

Дежурният полицай на жп гарата обяснява, че рядко идват тук и то само при лошо време. Не ги гонят, но не им позволяват престой повече от времето до сутринта. 

Директорът на Спешния център д-р Василиса Симеонова отбелязва, че понякога нейните екипи прибират бездомниците от улицата. 

Центърът за спешна помощ ги прибира, но само в случаите, когато са в безпомощно състояние. И тези болни се отнасят в спешното отделение, в един от изолаторите, за да се погрижат медицински за тях.“

Д-р Симеонова допълва, че обичайно бездомниците прекарват нощта на втория етаж на болницата, където се намира рентгеновото отделение, защото има радиатори и скамейки. „А също така и в поликлиниката, по същия начин.“

Социалният експерт в Община Сливен Здравка Катилеева посочва, че имат в резерв апартамент в града, в който настаняват хора до три месеца. 

„Там се настаняват лица, които са бездомни, намират се в здравословно тежко състояние, социално състояние.“

Председателят на местната организация на БЧК Моника Сярова уверява, че имат готовност да осигурят хранителни пакети на бездомниците, но до момента не са потърсени от никого

„Този е възможно най-бързият начин, по който можем да отреагираме. До момента бездомни хора не са се обръщали към нас.“

И на финала – отиваме в църквата. В Евангелската църква намират подслон за останали без дом. Тази година им раздават пакети с топла храна. „И в най-студените дни се молим на разни приятели, които имат такива помещения, и ги прибираме за по няколко дни.“

Имат и семейства, пребиваващи във вилната зона, които обгрижват постоянно.

Нямат врати в къщите, нямат прозорци, само покрив. Осигуряваме и печките, и дървата, и дрехите, и обувките, и храната.“


Прочети цялата публикация