БНР | 06.03.2021 11:21:22 | 328

Барбара Слейвин: Рационално е САЩ да намалят присъствието си в Близкия изток


САЩ и Иран - кой пръв ще мигне за ядрената програма. Техеран да спре да обогатява уран или Вашингтон да отмените санкциите. Има ли шанс за положителен изход от тази ситуация? 

Нереално е да се очаква нещата да се случат от само себе си... Можем да мислим за предложението на ЕС да е домакин на неформални разговори между страните, които не са се оттеглили от споразумението, и САЩ. Това е чудесна възможност САЩ и Иран да начертаят пътна карта за съвместно завръщане към сделката“. Това каза пред БНР Барбара Слейвин от Атлантическия съвет. 

Тя посочи, че трябва да се предотврати отдалечаване на Иран от параметрите на споразумението

„Това означава да му предложим нещо в замяна, като облекчаване на санкциите, например. Авоарите на Иран в чужди банки трябва да бъдат размразени, за да може да се използват за хуманитарни цели. САЩ може да направят изключение от санкциите за определени държави, които да започнат отново да внасят петрол от Иран. Иран би могъл да се съгласи да отвърне с връщане към обогатяването на уран с до 5%. САЩ правят А, Иран правят Б, така връщането към статуквото от 2015 година би могло да се случи след три месеца“. 

Слейвин изрази надежда, че САЩ ще отстъпи от противопоставянията в региона

„САЩ дестабилизираха Близкия изток с нахлуването си в Ирак. САЩ не донесе стабилност. Елиминирането на иракския режим доведе до гражданска война и дестабилизира сунитските държави в региона. Дошло е времето САЩ да се изтеглят от тези места... Рационално е да намалим присъствието си в Близкия изток и да не участваме във всяка битка там“. 

Интервюто с Барбара Слейвин можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация