БНР | 10.03.2021 11:05:42 | 224

Японците почти не страдат от анорексия


Изразът „той знае как да живее“ японците разбират по свой начин. Според тях човек, който знае как да живее, вижда радостите на живота там, покрай което другите минават. Може би затова японският начин на мислене остава загадка за нас.

Да, обаче българската пиеса „Другата в огледалото“ е създадена по японска гравюра, нарисувана от… българската художничка Василия Стоилова. А тримата автори на текста са неразривно свързани със Страната на изгряващото слънце. Единият – Кен Нагай е чистокръвен японец, издал две стихосбирки с хайку на български. Лиляна Кънева е въвела сумото у нас, за което е получила орден от японския император. А Явора Стоилова е дъщеря на художника-класик Васил Стоилов, който присъства с 20 картини в Ikeda Art Museum. 
В разговор Явора и съпругът ѝ Кен разказват за разликата между българската и японската душевност, разкриват японската нишка в пиесата „Другата в огледалото“ с режисьор Елена Петрова и тънкостите при общуване с люде от Страната на изгряващото слънце. Кен Нагай е японец, който се гордее, че вече е половин българин. В пиесата „Другата в огледалото“ съдбата на дъщеря му Василия Стоилова, отишла си от живота заради анорексия, се преплита с японския светоглед. Според него младите японци са индивидуалисти, но като нация оцеляват, защото умеят да се сплотят във времена на изпитания.

Може би колективният дух е причината сред 126 милиона японци да има десет пъти по-малко страдащи от анорексия, отколкото у нас.


Снимки: архив на Явора Стоилова и Кен Нагай

Прочети цялата публикация