БНР | 11.03.2021 18:38:36 | 340

Кибуцът на германците християни


Казват, че Израел е „Страната на чудесата“, но едва ли на някого преди 75 години би му дошло на ум, че немски момчета могат да отбиват редовната си военна служба в израелската армия, че може да има кибуц на германци християни и то в сърцето на възстановената държава Израел. 

Селището Зихрон Яков е на земя, купена и подарена от барон Ротшилд на бягащи от погромите в Европа евреи. Сравнително малък участък земя – 80 дка и малко имение са си купили на това място и английски благородници евреи. След тяхната смърт имението се превръща в център за природосъобразен начин на живот основан от бягащи от започващите репресии в Австрия евреи през трийсетте години на миналия век. Интересът към вегетарианския център е бил огромен, но след смъртта на неговата собственичка наследниците ѝ го продават на немци християни. 

Основателка на движението „Бат Ел“ е била рентгенова лаборантка от Берлин, която заболява от рак и дава обет, че ако оздравее, ще се пресели на Светите земи и ще помага на тамошния народ. Така, в началото на 60-те години на миналия век до самото селище Зихрон Яков е основан градски кибуц - комуна за християни. Освен немци там се стичат християни от Канада и от САЩ. 

Ето как характеризира селището, което с годините се разраства и вече има свои филиали на няколко места в еврейската държава, брат Елиезер, който същевременно е директор по продажбите на заводите на „Бат Ел“.

Обичаме еврейския народ и сме много благодарни, че ни е дадено да живеем в Тера санта. Участваме в строителството на страната от 1963 г. досега. Нямаме гражданство, но сме жители на градовете, които обитаваме. Децата ни учат по израелската програма, служат в израелската армия. Създадохме заводи и заедно с нас в тях се трудят около 1000 евреи. Роден съм в Щутгарт. Повечето от средното поколение сме работили в такива големи фирми като АIG, Сименс, Бош. Знаем, че не е достатъчно да си добър инженер, за да създадеш добър продукт. Израел е страна на иновациите, но ги продава да се произвеждат другаде и голяма част от печалбата отива в чужди ръце. Причината е липса на взаимодействие между инженери е майстори техници. При нас инженерът, преди да изготви проекта на машина, слуша много внимателно доводите на техника „за“ и „против“. В кибуца имаме малко немско висше училище за изпълнителски кадри. Възпитаниците ни са много ценени“. 

Брат Елиезер посочи още: 

Дълго търсихме какво да произвеждаме, така че да не сме конкуренция на местните хора, а да сме полезни и добре да печелим. Съвсем случайно в средата на 60-те години на миналия век се запознаехме с израелски офицер от гражданската отбрана. Той каза, че недостигът на филтри за прочистване на въздуха на помещенията, особено ако става въпрос за скривалища и има опасност от химическо, биологическо и дори радиационно нападение. Нарекохме своята разработка „Ноев ковчег“, но в самото начало се оказа, че нападение, за щастие, нямаше. Смеехме се, че имаме „Ноев ковчег“, но няма потоп. Но постепенно търсенето започна да става голямо, особено когато започна усилено строителство на небостъргачи. Гордеем се, че с наши филтри е обзаведена новата електроцентрала след земетресението във Фукушима - Япония. А сега, откакто върлува Covid-19, не смогваме да изпълняваме поръчки, защото, като се започне от кораби и се стигне до домове, навсякъде искат да са сигурни, че вируса няма да се разпространи чрез вентилационните системи. Изпълняваме поръчки за 70 държави по света“.

Селището Зихрон Яков е едно от луксозните места в Израел, а немската му част направо свети от чистота и ред. В тази част от него, която е превърната в старчески дом за първооснователите на кибуца, освен малките вили, за чиито градинки се грижат възрастните хора с помощта на внуците им, има поликлиника, културен дом, голяма трапезария, плувен басейн и спортна площадка. Подобни селища вече има на още четири места - в близкия град Бениамина, където немците се занимават със земеделие, в подножието на Голанските възвишения и на планината Гилбоа и в Самария. За някои особености на живота на немските християни по Светите земи разказва изследователят на това явление Рони Нисан: 

„Това не са първите немци, които се заселват в Светите земи. По време на английския мандат, който се въдворява, когато Великобритания побеждава Османската империя през Първата световна война и турците отстъпват от тези територии, в сегашен Тел Авив, в Хайфа и по-малко в Йерусалим се заселват теплерите - това са били скромни бюргери, силно вярващи, че ако дойдат близо до Божи гроб, отново ще дойде Месията. По време на Втората световна война те си създават нелегални фашистки организации и помагат на генерал-фелдмаршал Иоганнес Эрвин Ойген Ро́ммел. Когато англичаните разбират това, набързо ги изгонват от подмандатните си територии. Тези немци нямат нищо общо с онези. Те твърдят, че не трябва да се връщаме към миналото, а да градим заедно бъдеще. Започват с производство на хляб, шоколад, пухени завивки, а сега имат няколко завода съвместно с евреи и с араби в Самария, например. Не знаем колко души са. Смятат, че всяко преброяване носи нещастие. Така е станало след преброяване, насрочено от цар Давид, когато започват хората да измират от неизвестна болест след преброяване в Римската империя или по-късно, когато се налага родителите да бягат с новородения Христос, защо започва избиване на младенците. Те подчертават, че знаят, че Ирод не е етнически евреин, а цар на Юдея, наложен от римската империя. Тези немци спазват и еврейските празници, като на Песах затварят фурните и ядат маца (безквасен хляб), спазват деня без храна и вода - Кипур, но заедно с това посрещат Коледа и Великден. Тъй като сред тях има хора от различни християнски деноминации, посрещат Великден в седмицата, когато евреите отбелязват Песах. Тази година на 4-ти април. Интересно е, че въпреки че са християни, на надгробните им плочи няма кръстове

Прочети цялата публикация