БНР | 17.03.2021 12:13:00 | 145

Адв. Мария Петрова: За Covid-19 ваксината все още е препоръчителна


Как се отразява пандемията на отношенията работник-работодател и по-специално на въпроса за ваксинирането на служителите?

Темата коментира адв. Мария Петрова в “Нашият ден“

“За съжаление все повече има (сигнали от практиката за нарушение взаимоотношенията работник-работодател, свързани с ваксинационния процес – б.р. ) и това идва от едно огромно изначално неразбиране, че всички ваксини са доброволни. Акт на нашата свободна вола е дали да се подложим и да станем част от имунопрофилактиката. Но от друга страна, нормативно, наредбата, която урежда ваксинациите и имунопрофилактиката в България, ни разделя на две категории: задължителни и препоръчителни. Но без значение дали се задължителни, или препоръчителни всяка от тях е доброволна.“

“Разликата идва в момента, в който някой като акт на свободна воля откаже да бъде ваксиниран със задължителна ваксина, то за него следват съответните санкции. Законът за здравето е предвидил глоби за това, знаете родителите, които не ваксинират със задължителните по имунизационен календар ваксини, освен на паричните санкции подлежат и на различни други ограничаващи мерки като децата да не могат да учат в общински детски градини, училища и т.н.“


“По отношение на Covid-19 обаче ваксината е все още препоръчителна. И този привнесен страх, който има в обществото, създаде хаос у работодателите. Който предвид не особено добрите социално-икономически мерки, които страната ни предприе за овладяване на кризата, искат да се върнат към стария си режим на работа и респективно много резонно донякъде виждат ваксинацията като единствена възможност затова. Ваксинираме целия си персонал и продължаваме да работим така както сме го правили преди пандемията. За съжаление обаче от юридическа гледна точка никой не може да задължи някой да се подложи на имунопрофилактика. При нас буквално валят имейли, сигнали, особено от провинцията за работодатели, които дори се заканват и заплашват.“

Сигналите най-често са в посока – ако не се ваксинирате до тази дата, ще ви прекратим трудовото правоотношение. Това от юридическа гледна точка е неправилно, защото трудовия ни договор има съответни параметри – ако едно лице страда от определени заболявания или пред него има по-висок риск от извършването на определена дейност, всичко това е ясно на нашия работодател, и той трябва да вземе мерки в тази посока. Не може работодателят едностранно да изменя трудовото ни правоотношение, не може и да ни вменява такова задължение, въпреки че ваксината е препоръчителна, да се ваксинираме. В тази посока са най-тежките сигнали.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



Прочети цялата публикация