БНР | 20.03.2021 18:43:18 | 117

Екстремните спортове 14-20 март 2021


Италианецът Ерве Бармас премина соло „Via De Amicis“ на Матерхорн. С това 43-годишният алпинист стана първият, изкачил всичките 6 ръба на Матерхорн в този стил след Лион, Хьорнли, Цмут, Фурген и Дефейес. Използвал е въже само в един участък за няколко метра.

Бармас е роден през 1977 г. Четвърто поколение алпийски водач. Единственият човек, изкатерил сам 1500-метровата Южна стена на Матерхорн и вторият, след легендарния Валтер Бонати, прокарал сам нов маршрут към този връх. Известен е със соловите си изкачвания, с чистия си стил и със стремежа към неизкачвани и трудни върхове. Интервю с него можете да чуете тук.


Известният италиански сноубордист Лука Пандолфи загина в лавина в долината Гран Сан Бернардо, Алпите. Той и партньорът му се спускали по линия, дълга 1900 м. Пандолфи се е спуснал първи, а човекът с него е станал свидетел. Докато са изравяли тялото, спасителите са извадили още един фрирайдър, който е попаднал в лавината, той е оцелял.

Освен в Европа, 47-годишният Пандолфи има екстремни спускания със сплитборда си в Хималаите, Иран и Перу. Едно от най-забележителните му спускания е по Гран кулоар дела Бренва по Монблан.

---

Трима поляци осъществиха първо зимно изкачване на веригата Expander в Татрите. Става дума за 4 маршрута, разположени на около 30 км един от друг, с общо 3000 м изкачване. Идеята за комбинирането им е от 80-те години на миналия век и е на известния полски алпинист Кшищоф Панкиевич. Въпросната колекция от маршрути е изкатерена до момента от едва 4 свръзки и само през лятото. Първото зимно изкачване сега е дело на Мачиек Чешелски (Maciek Ciesielski), Пьотр Суловски (Piotr Sułowski) и Кацпер Текели (Kacper Tekieli) и е продължило 43 часа и 50 минути. Тримата не са носили спални чували и за цялото това време са почивали общо 3 часа.

Маршрутите: Mały Młynarz (350 м, VI-/), Kocioł Kazalnicy (200 м, M7), Mnich (160 м, VII-) и Kościelec (90 м, VI+). 


Непалският рекордьор Нирмал Пурджа обяви мащабен план за почистването на няколко високи върха в следващите 4 години. Началото е идното лято, когато изкачилият тази зима К2 Нимс Дай и екипът му ще се завърнат на втория по височина връх на планетата, където ще се включи и пакистанският алпинист Саджид Садпара – син на изчезналия под К2 Али Садпара. В интервю за БНР миналия месец Саджид обясни, че по нормалния маршрут към върха, особено под Лагер 3 има снопове стари въжета, които често стават причина за инциденти и целта на акцията е те да бъдат премахнати.

След К2 предстои почистване на Еверест през 2022 г., а след това на Манаслу и на Ама Даблам. Проектът е подпомогнат от благотворителната фондация на Нирмал Пурджа, който обяви, че търси още финансиране за мащабната акция.

---

Сред по-високите категории маршрути, изкатерени от българи през последните дни, ще отбележим:

* Ивайло Радков-Фазата - "Nema tebe nema mene" 8b+, Карлуково.


На българския пазар излезе книга за две исторически спелеоложки проучвания, целящи да достигнат „дъното на света“. През 2004 г. двама изследователи се спускат поотделно в пещерите Чеве в Мексико и Крубер в Абхазия в търсене на най-дълбокото място на Земята. Става дума за небезизвестните сред пещерняците Бил Стоун от САЩ и Александър Климчук от Украйна. Техните проучвания са описани от американския писател и журналист, отразяващ екстремните спортове, Джеймс Табор, автор на популярния филм „Пътешествие до центъра на света“. Повече за бестселъра, който вече е и на българския пазар, благодарение на издателство „Вакон“, очаквайте в понеделник, в предаването „Хоризонт до обед“.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Прочети цялата публикация