Велизар Енчев: Каква е ползата ни от Станишев, ако не направи това

Велизар Енчев, "Фейсбук"
СТАНИШЕВ Е ДЛЪЖЕН ДА КОРИГИРА МАКЕДОНИЗМА НА БИВШИЯ ВЪНШЕН МИНИСТЪР НА ХЪРВАТИЯ ТОНИНО ПИЦУЛА! ИНАЧЕ КАКВА Е ПОЛЗАТА ЗА НАС ОТ НЕГОВОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА ПЕС?
Новината от Европейския парламент днес е добра - антибългарската поправка в Доклада на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония е отпаднала.
Така пропадна поредното активно мероприятие на македонските служби в ЕП, които от години агресивно лобират за македонистката кауза с една единствена цел – очернянето на България и легитимното присвояване на българското културно-историческо наследство.
Другата добра новина е, че всички български евродепутати са гласували срещу антибългарската поправка.
Кои обаче са инициаторите на тази поправка?
Предложението е на четирима леви и един зелен евродепутат: Тонино Пицула (Хърватия),Таня Файон (Словения), Андреас Шидер (Австрия), Марек Белка (Полша), Тинеке Стрик (Нидерландия).
Не крия, че съм изненадан от… Тонино Пицула – външен министър на Хърватия в правителството на социалиста Ивица Рачан (2000-2003 г.)… Точно по това време бях посланик на България в Загреб и през тези три години на съвместна работа Пицула и подчиненото му ведомство оказваха пълно съдействие на работата ми за утвърждаване на българския характер на „Български народни песни“ на Братя Миладинови, издадени през 1861 г. в Джаково от хърватския католически епископ Йосип Юрай Щросмайер.
В този период хърватското МВнР и Католическата църква подкрепиха дейността ми по поставяне на български паметни плочи, увековечаващи хърватския принос към делото на Братя Миладинови на следните локации: на сградата на Хърватската академия на науките и изкуствата, на гроба на епископ Щросмайер в катедралата в Джаково, в Задар, в Хърватска Костайница…
Нещо повече – МВнР на Хърватия подкрепи предложението ми до президента Туджман за посмъртното награждаване на летописеца на голготата на македонските българи - историкът и революционерът Коста Църнушанов.
МВнР застана и зад инициативата за създаване на Българска църковна община в Загреб, като ни предоставиха за ползване църква в самия център на града.
И което е най-важното – правителството на Ивица Рачан подкрепи молбата ми и внесе в парламента законопроект, с който българското малцинство в Хърватия влезе в конституцията на страната. Повечето от тези успехи за българската кауза в Хърватия се случиха при министерстването на Тонино Пицула. Затова сегашното му поведение е странно.
Още по-странно е, че лидерът на ПЕС Сергей Станишев не се е опитал да повлияе на своя съпартиец. Но и сега не е късно Станишев да потърси конструктивен диалог както с хърватския евродепутат, така и със словенския представител. И да не забравя, че рецидивите на югославския комунизъм са още живи сред словенците и хърватите, а сърбомакедонските лобита в Загреб и Любляна са доста влиятелни, поради което в двете бивши югославски републики има катедри по македонистика.
Станишев е длъжен да се вслуша в моя призив и в изнесените факти за отношението към България на външния министър Тонино Пицула. Иначе каква е ползата за нас от неговото председателство на ПЕС?
Прочети цялата публикация



"Много умен ход": Зеленски обяви, че е готов за избори
Пет тежки теста чакат Левски през зимата
Доц. д-р Борислав Цеков: Последната геополитическа граница
Борислав Гуцанов: Диалог е ключовата дума, не трябва да се радикализира
Бивш посланик на САЩ в Киев: Крайно време е Путин да разбере, че няма да спечели войната
Френски генерал призова сънародниците си: Бъдете готови да загубите деца, трябва да спрем руснаците
Играчки за креативност - как те могат да променят визията за света на детето, да го научат да срича и да проговори по-бързо
Петър Кичашки за паркирането: Казаха му на Терзиев да създаде напрежение и той го направи
Лари Джонсън: Манипулират Тръмп за "бавния напредък" на Русия в Украйна. Той не познава хората, обградил се е с грешни
Кристина Димитрова разкри истинската причина за цирозата на Агент Тенев
Time обяви архитектите на AI за Личност на годината
Хакери популяризираха малко известна криптовалута чрез хакнатия акаунт на изпълнителния директор на крипто борсата Binance
Бойко Борисов с първи думи след оставката на кабинета
Правителството подаде оставка, но в Бургас отново излизат на протест
Полицията е проверила 218 души на протеста във Варна, открити са спрейове и метален бокс
Лео Меси открива най-голямата своя статуя в света
Какви са били последните думи на Ози Озбърн към съпругата му Шарън?
Божанов: Отговорността за изборите ще е на тези, които отказаха кордона около Пеевски!
Разкрито мащабно присвояване на средства от военен договор в Украйна
ГЕРБ няма да участва в приемането на проектобюджета, нито ще преформатира управлението