Fakti.bg | 05.04.2021 09:27:15 | 440

Калоян Велчев пред ФАКТИ: Изборите ги спечели летният протест на българските граждани


“Фрагментираността на опозицията разпръсква протестният вот към три формации - “Има такъв народ”, “Демократична България”, “Изправи се! Мутри вън!”, но сумарно тези сили имат по-висок резултат от ГЕРБ. На практика чрез тези избори се изкристализира новата политическа картина, която беше ясна още лятото”.

Това каза в интервю за ФАКТИ политологът Калоян Велчев. Свързахме се с него, за да говорим за провелите се вчера парламентарни избори, за предварителните изборни резултати и за възможните развръзки. Целия разговор четете в следващите редове:

- Г-н Велчев, с уговорката, че резултатите от вота не са окончателни, според Вас второто място на “Има такъв народ” действително ли е “голямата изненада”, както беше казано?

- Определено резултатът на “Има такъв народ” към момента надминава и най-смелите предизборни прогнози. Формацията на Слави Трифонов потвърди на практика народната мъдрост, че мълчанието е злато. Без никакво присъствие в националните медии, “Има такъв народ” се утвърди като най-голямата опозиция на досега действащото управление. В следващия парламент изглежда невъзможно да се формира каквото и да било управление без подкрепата на “Има такъв народ”.

В хода на кампанията Слави постави сам себе си над всекидневните боричкания, които течаха в предизборната кампания като отказа да участва в тях. По този начин всяка дума на господин Трифонов придобиваше огромна тежест, просто защото беше рядкост да го чуем. Оттук нататък обаче, на Слави ще му се наложи да говори и да заема далеч по-активни позиции по въпросите от дневния ред на обществото и политическият му образ ще търпи развитие.

- А има ли изненада в първото място на ГЕРБ и самото първо на място на ГЕРБ би ли могло да бъде охарактеризирано като победа предвид никак невисокия процент, който те имат в предварителното преброяване?

- Победата на ГЕРБ е пирова. Още нямаме окончателни данни, но изглежда, че ГЕРБ ще получат много под един милион гласа, тоест ние имаме един отлив от поне 200 хиляди души, които са гласували за ГЕРБ на предните избори. Победата всъщност е на извънпарламентарната опозиция, изборите ги спечели летният протест на българските граждани. Фрагментираността на опозицията разпръсква този вот към три формации - “Има такъв народ”, “Демократична България”, “Изправи се! Мутри вън!”, но сумарно тези сили имат по-висок резултат от ГЕРБ. На практика чрез тези избори се изкристализира новата политическа картина, която беше ясна още лятото. А тя включва остра криза в двете традиционно най-големи партии – ГЕРБ и БСП, както и засилено младежко участие в изборния процес.

- Логичен идва въпросът - ще успее ли според Вас да се състави кабинет?

- Изкушавам се да коментирам възможностите за съставяне на кабинет, но за жалост без да имаме пълната картина всичко са само спекулации. Имаме няколко променливи, които могат да променят тотално картинката.

На първо място, дали ВМРО ще влезе в следващия парламент. Ако ВМРО влезе, шансът за съставяне на каквото и да било правителство става почти невъзможен. Комбинациите стават изключително сложни и незадоволителни. Ако обаче ВМРО не успее да влезе, то ГЕРБ ще се озове в пълна изолация и ще се отвори пространство пред опозиционните сили да съставят кабинет.

На второ място, дали няма за пръв път в нашата история ДПС да остане пета политическа сила. Шансът изглежда малък, но при такъв резултат партиите ми се струва, че ще бъдат длъжни да формират кабинет, защото се отваря изключителна възможност за изолация и на ДПС, и на ГЕРБ от властта.

И последната въпросителна, която надгражда досега изброените възможности е колко точно Слави ще изпревари БСП. БСП са в нокдаун, това изглежда напълно ясно. Но ако Слави успее да запази преднината пред БСП и дори я покачи малко, а “Демократична България” успеят да надминат ДПС, то можем да видим кабинет на малцинството, съставен изцяло и единствено от партиите на протеста и подкрепен от БСП, но без социалистите да участват в него. Вероятно, докато водим с вас този разговор излизат нови данни на ЦИК, които правят последния вариант невъзможен, но ми се струва, че чисто хипотетично подобна конфигурация би се възприела добре от обществото.

Ще има ли президентът Радев роля в бъдещите преговори между политическите формации?

- При този фрагментиран парламент, ролята на президента придобива много сериозна тежест особено в процеса по формиране на коалиция. Тук много ясно ще проличи и желанието на Радев – дали той иска служебен кабинет и централна роля в политическия живот, или ще направи всичко по силите си, за да излъчи този парламент управленска коалиция. Ако Радев побърза да свика парламента и да даде мандат за съставяне на правителство, то президентът значително намалява времето за договаряне на каквато и да било управленска формула, както и за нейното обществено възприемане. Това ще значи, че той бута към служебно правителство, което според мен, би било сериозна политическа грешка.

Ако Радев успее да се включи пълноценно в процеса по съставяне на правителство и спомогне за това всички анти-ГЕРБ сили да седнат на една маса, то президентът би могъл да затвърди своята водеща опозиционна роля и нещо повече, ако се състави управленска коалиция без ГЕРБ, почти сигурно всички партии в тази коалиция ще подкрепят Радев за втори мандат. Ако Радев спомогне за формирането на управление, ще си гарантира и втория мандат.

- Как според Вас се представи “Демократична България” - според предварителните данни обединението повежда в София, какво би могло да значи това?

- “Демократична България” също беше системно подценявана в предизборните проучвания. Това може би се дължи на огромната концентрация на нейните симпатизанти в София. Между другото, “Демократична България" изглежда ще постигне най-голямата символична победа в тези избори, като стане първа политическа сила в София. Очертава се още един интересен факт около формацията - ако “Демократична България“ се задържат на нивото около 10%, то това ще е най-силният изборен резултат за така наречената градска десница от 2001 година насам.

- Би ли следвало да има оставки на ръководството на БСП след резултата им - по предварителните данни БСП са след "Има такъв народ"?

- И преди парламентарните избори в БСП наблюдавахме много активна опозиция срещу лидера Корнелия Нинова. Сега тази опозиция има много силни аргументи защо тя трябва да си ходи. Нещо повече, оставката на Нинова би могла да се превърне в залог за следващото управление. Очевидно в сегашното си състояние БСП е нежелан партньор от партиите, които отчитат ръст на тези избори. Тъй като избирателите отреждат на извънпарламентарната опозиция по-силна позиция спрямо БСП, то Слави, Христо Иванов и Мая Манолова спокойно биха могли да поставят като условие оставката на Нинова, като условие пред евентуално коалиране с БСП.

- Очаквате ли нови парламентарни избори в следващите месеци?

- Зависи от това дали ВМРО ще влезе в парламента, както и дали има политическа воля за излъчване на ново управление.

Прочети цялата публикация