БНР | 09.04.2021 06:34:28 | 105

Връчват Европейската награда за литература на 18 май


5 книги на български автори са номинирани за Европейската награда за литература, но имената им не могат да бъдат съобщени на този етап. Европейската комисия ще обяви лауреата на 18 май. Връчването на наградата ще бъде в края на септември 2021 година.

Политиката на Европейската комисия е да се направи анализ, доколко тези автори, които ние предлагаме, са разпознаваеми и имат значителни успехи като продажби“, съобщи за БНР Анжела Димчева, поетеса, литературен критик и журналист. Тя е председател на журито за избор на лауреат.

В предаването „Графити по въздуха“ тя допълни, че Европейската награда за литература има строги критерии за номиниране.

Няма възрастови ограничения, но авторът не трябва да бъде стартиращ, дебютант само с една книга. В същото време не трябва да е и утвърдено име. Трябва да има издадени между 2 и 4 белетристични книги, които не трябва да са детска литература, документална, нито мемоари. Има жанрови ограничения“.

България участва през 3 или 4 години в тази награда. Тя включва 5000 евро премия и превод на номинираната книга на всички основни езици в Европейския съюз. Лауреат на наградата за 2011 е писателят Милен Русков.

Членове на журито са д-р Дарин Тенев, литературовед, Светлозар Желев, директор на клуб „Перото“ в НДК. Сред другите членове на журито са Велислава Добрева, председател на Асоциация "Българска книга“ и Димитър Атанасов, който се занимава с разпространение на книги“.

Анжела Димчева анализира грешките в културната политика на правителствата по време на прехода. Според нея културните процеси са дългосрочни и "са направени генерални грешки в началото на 90-те години, чийто плодове и до днес продължаваме да берем ".

"В периода 1993-1994 година всички творчески съюзи у нас бяха принудени да се пререгистрират като търговски дружества без да се отчита фактът, че в една малка държава като България няма как стойностният културен продукт да бъде стока, търсена от широките маси и това се видя с развихрянето на чалга културата през 90-те години, която беше търсена стока, а такива автори като Христо Фотев и Александър Геров умряха в студените си домове без средства за прехрана, дори и без отопление".

Анжела Димчева беше включена в листите на ГЕРБ за парламентарните избори на 4 април 2021 година.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация