БНР | 14.04.2021 18:20:57 | 141

САЩ ще започнат окончателното изтегляне на войските си от Афганистан на 1 май


Американският президент Джо Байдън ще огласи тази вечер българско време решението си за пълно изтегляне военните сили на САЩ от Афганистан.

Според предварително разпространените откъси от речта на Байдън се очаква той да каже, че Америка не може да продължава военното си присъствие в Афганистан с надеждата „да се създадат идеални условия за изтеглянето.“

„Четвъртият президент съм, по време на чийто мандат има американско военно присъствие в Афганистан - двама републиканци и двама демократи. Няма да предам тази отговорност на пети президент,“ се казва в предварително разпространените части от речта. 

Става ясно, че за решението си Байдън се е консултирал с военни, представители на разузнаването, дипломати и законодатели, отбелязва кореспондентът на БНР в САЩ.

Изтеглянето на американските военни части от Афганистан се очаква да стане преди 20 годишнината от терористичните атаки на 11 септември:

„Отидохме в Афганистан заради ужасяваща атака, която се случи преди 20 години. Това не може да бъде причина да сме там през 2021-ва“, се казва в речта на Байдън.


Стъпката е притеснителна за някои, които виждат възможна победа на талибаните. В същото време във Вашингтон има все по-голям консенсус, че в Афганистан не може да бъде постигнато нещо повече.

По-рано от администрацията посочваха, че се разглеждат варианти за оставане на военни части в страната за борбата срещу Ал Кайда или заради нарастващата опасност от групировката Ислямска държава. Обмисляше се и изтегляне на войските при подобряване на обстановката на място или в преговорите за мир. 

Във вторник официално лице, пожелало анонимност, коментира, че поставянето на условия за изтегляне, „какъвто е бил подходът през изминалите две десетилетия, е рецепта за оставане в Афганистан завинаги.“ 

В същото време Държавният секретар Антъни Блинкън посочи, че моментът за връщане на силите у дома е настъпил и че Вашингтон ще работи в посока план за „координирано“ изтегляне със съюзниците от НАТО. 

Миналата година администрацията на президента Доналд Тръмп постигна споразумение с талибаните за изтегляне на всички американски войски до май тази година при условия, че талибаните обещаят да не подкрепят Ал Кайда или други чуждестранни екстремисти. 

В момента има около 2 500 американски военнослужещи в Афганистан. 

От средите на демократите се коментира, че в борбата, започнала след атаките на 11 септември 2001 Съединените щати са постигнали основната си цел преди 10 години с убийството на Осама бин Ладен и е време военните да насочат вниманието си към по-неотложни предизвикателства.

От страна на републиканците има оценки, че изтеглянето е равносилно на изоставяне на афганистанците по време на важни преговори за мир и даване на картбланш на талибаните да спечелят. 

Прочети цялата публикация