„Вълшебната флейта“ на сцената на Варненската опера
На 22 и 23 април в залата на операта, а след това на 22 юни на сцената на Летния театър във Варна ще се играе една от любимите опери на Волфганг Амадеус Моцарт „Вълшебната флейта“. За диригент-постановчик е поканен Христо Христов, който се завръща в морската столица.
Режисьор е директорът на театъра в Крайова, Румъния Антониу Замфир. Сценографията и костюмите подготвиха Ася Стоименова и Иван Токаджиев.
За новата продукция е ангажиран целият певчески състав на театъра, както и гостуващи солисти. Някои от имената за централните партии са: Царицата на нощта – Мариана Буликану и Пламена Гиргинова; Памина – Ирина Жекова, Илина Михайлова и Мария Павлова; Папагена – Жана Костова и Лилия Илиева; Зарастро – Евгений Станимиров, Деян Вачков и Гео Чобанов; Тамино – Михаил Михайлов, Александър Баранов и Георги Султанов; Папагено – Пламен Димитрова, Иво Йорданов и Свилен Николов.
„Както добре знаем, светът не е разделен на светци и грешници. За съжаление, нещата не са толкова прости. За щастие обаче, изкуството има способността да изследва неподозираните дълбини на човешкото поведение и да противостои на желанието да търсим удобни отговори.
„Вълшебната флейта“ ни вдъхновява да загърбим опростения поглед върху ежедневието и да проникнем отвъд видимото, да прозрем, че хубавите неща се случват само на онези, които не се страхуват да живеят истински.
Ако „Вълшебната флейта“ продължи да вълнува зрителите и след края на нашето представление, ако ги провокира да се изправят пред хаоса на собствените си въпроси, тогава нашата мисия ще бъде изпълнена“ – споделя режисьорът Антониу Замфир.
„Ще се опитаме да направим едно много Моцартово представление, което е обърнато към изворите на произведението и в драматургичен и в музикален смисъл“ – казва Христо Христов. Преди тридесет години той е бил отново във Варна, но като директор на Варненската филхармония. Днес се завръща и намира един много талантлив и млад състав.
„Специално тази опера не е италиански тип, в която има много пеене с много глас. Тук има много планове, които вървят паралелно... Трябва да кажа, че във Варна е събран един изключително добър екип“.
Какво още сподели Христо Христов може да чуете в звуковия файл.
Прочети цялата публикация




Диана Добрева дебютира в операта
Ла Скала откри сезона с руска опера, защото отделя руската култура от руската политика
Деси Добрева събира над 500 изпълнители тази вечер в НДК
Коледа с вечната „Травиата“
Полудяване в Софийската опера
Canale 5 засне коледния концерт на Il Volo в София
"Танхойзер" от Вагнер отново ще властва в Софийската опера
НОВ ВЯТЪР В ОПЕРАТА - концерт-фойерверк в диалог с времето
Научна конференция “Операта и градът” ще се проведе в Стара Загора
Васко Василев отбелязва 30 години на сцената на Кралската опера
Ханзи Флик: Имаме качества за требъл, но пътят е дълъг
ДФЗ: Овощарите получиха над 1,8 млн. лева за втория етап от помощта за зимни пръскания
Преди въвеждането на еврото: КЗП и НАП - със засилен и целенасочен контрол в хранителните магазини
Безопасността – ключовият тренд в криптовалутите през следващите години
Главният преговарящ на Киев: Постигнахме реален напредък в Берлин!
Държавният "Магазин за хората" тръгна с щанд в Куклен
Вижте проекта за удължителен бюджет, който правителството прати в НС
Министър на Вучич е обвинен за случая с генщаба и хотела на Къшнър в Белград
„Пресечна точка”: За консултациите на президента с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ и за Закона за удължаване на бюджета за 2025 година
Звездата от "Игра на тронове" Мейзи Уилямс показа как плува чисто гола в Италия (ВИДЕО)