БНР | 10.05.2021 08:40:02 | 195

Екстремните спортове 2 - 10 май 2021


Националният ни отбор по спортно катерене се завърна със 7 медала от Европейското първенство за юноши и девойки в Перм, Русия. 15-годишният Николай Русев спечели златото в боулдъра, златото в комбинираната дисциплина и среброто в скоростта. 16-годишният Слав Киров спечели първото място в комбинираната дициплина в своята възрастова група, третото място в боулдъра и в трудността, а връстничката му Алекс Тоткова завоюва бронза в комбинираната дисциплина при девойките. На челни места сред 300 състезатели от 19 европесйки държави се класираха също Боян Киров и Николай Ангелов. Националите ни бяха посрещнати и получиха специални поздравления от ръководството на Българската федерация по катерене и алпинизъм.

Победители в тазгодишното издание на Ботевата алпиниада са свръзката Никола Леваков, Деян Милчев и Кристиан Димитров. На второ място се класираха Благовест Цолов и Станислав Атанасов, а трети - Орлин Николов и Павел Недялков. Състезанието е републиканската лятна алпиниада на Българската федерация по катерене и алпинизъм. Организира се за 12 път от Клуб по екстремни спортове “Вратица” и има за цел да продължи традиционната Първомайска алпийска среща, провеждана през миналото край Враца.

“Времето беше перфектно, което позволи доста изкачвания на Централна стена в събота. Бобката и Мечо (Благовест Цолов и Станислав Атанасов - бел.ред.) почти успяха да изкатерят изключително трудния си проект "Dreamix" свободно, като само последното въже не го минаха. Имаше към 40-50 катерачи по скалите, не всички участваха в състезателната част. Като цяло, накъдето и да погледнеш, се виждаше свръзка да катери, което отдавна не се беше случвало на Врачанските скали. В събота вечерта имаше раздумки на фона на жива музика, което още повече сплоти катерачното общество, а това е и една от целите на алпиниадата. Това е последната алпиниада в Алпийския дом. Надяваме се новите собственици да спомогнат за продължаването на традицията" - каза пред БНР Нино Пелов от организаторите.

Екстремните сноубордисти Ивайло Йорданов и Петко Младенов реализираха първо спускане със сноуборд по централния улей на вр. Дамга, известен още като Вазов връх (2669 м), в Северозападна Рила.

“Един 20-метров рапел в долната част, последван от още 10-15 метра откатерване. Приблизително 320 метра денивелация. Изключително стръмен - над 45 градуса е целият улей, с изключение на влизането" - уточни Ивайло пред БНР.

12 шерпи от екипа, фиксиращ парапетите за комерсиалните експедиции, станаха първите, изкачили Еверест този сезон. Единият от тях - Ками Рита Шерпа, подобри собствения си световен рекорд, стъпвайки на най-високия връх на планетата за 25-и път. Заради усложнената ситуация с коронавируса и случаите на заразени в Базовия лагер, както и в цял Непал, местните власти въведоха регламент, според който изкачванията на Еверест трябва да стават според номера на разрешителните. Издадените пермити са над 400. В същото време, няма официални данни колко души са евакуирани от Базовия лагер с ковид, но клиенти съобщават за няколко десетки.


Междувременно, германският алпинист Давид Гьотлер и испанският ултрабегач и ски-алпинист Килиан Жорнет съобщават за хода на аклиматизацията си в района на Еверест, без още да са обявили намеренията си. Предполага се, че ще правят опит за траверс Еверест-Лхотце.

Алекс Чикон отиде да се аклиматизира за Еверест на връх Пумори.

Евакуация на заразени с коронавирус клиенти се извършва и от Базовия лагер на Дхаулагири. Това съобщава 82-годишният испанец Карлос Сория, който е там за своя 11-и опит да изкачи този връх.

Бърз напредък осъществява румънско-словенската свръзка от трима алпинисти, които в петък започнаха атаката на Дхаулагири по премиерен маршрут - Северозападния ръб. Хория Колибасану, Мариус Гане и Петер Хамор изградиха Лагер 3, после почиваха няколко дни в Базовия лагер заради неподходящо време и в неделя достигнаха 6800 метра, като само за ден са изкатерили 1400 метра денивелация. Очаква се днес да достигнат ръба, откъдето им предстои 7000 метра изкачване до върха.

Чешките алпинисти Зденек Хак и Ярослав Бански изкачиха по премиерен маршрут връх Канчунг Шар (6103 м) в Непал. Двамата са изкатерили 1000-метровата Северна стена, траверсирали са и са се спуснали с рапели от юг.

Зденек Хак е носител на наградата “Златен пикел” за две свои особено ценни премиери - нов маршрут на Гашербрум 1 през 2017 г. и на Чамланг (7321 м) през 2019 г. с Марек Холечек.

Семейство алпинисти изкачиха по нов маршрут Маунт Хънтингтън (3731 м) в Аляска. Германката Инес Паперти и словенецът Лука Линдич са изкачили върха, известен със стръмните си и трудни стени, по 1000-метрова линия М7 с микст катерене, която са нарекли “Heart of Stone”, бивакували са на 200 метра под върха и са се качили горе на следващата сутрин.

На 11 май в залата на Полския институт в София ще бъде отбелязана 40-ата годишнина от първата българска експедиция в Хималаите, завършила с първия хималайски успех за България – изкачването (при това без допълнителен кислород) на Лхотце (8516 м) от Христо Проданов, на 30 април 1981 г. Публиката ще може да види филма “До върха и нагоре” (България, 1981, Александър Пеев, Иван Панайотов, 48’) за експедицията и да се срещне с нейните участници. Входът е свободен, уточняват организаторите от Банско филм фест.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Прочети цялата публикация