БНР | 21.06.2021 14:19:40 | 195

Бъдещето на възобновяемите енергийни източници и въглищните централи


"Всяка индикация, че ТЕЦ "Марица изток 2" спира да работи, е знак за по-големия въпрос, който да обсъдим - как да направим най-безпроблемен въглищният преход. Никое правителство не иска да се заеме с него, а времето напредва. Всяка година България дава 450 млн. евро субсидии за въглищните централи, а тези средства могат да се изхарчат за много по-умни цели". Това коментира пред БНР енергийният експерт Мартин Владимиров. 

Той поясни, че в световен план нови централи на природен газ се строят с много по-ниски мощности

"В световен мащаб такива централи са икономически необосновани, защото газовата централа е доста скъпа, тъй като горивото - природен газ, е доста по-скъпо от другите източници на енергия. Газовите централи са малки маневрени мощности, чиято цел е да покриват пиковото потребление на електроенергия... С времето природният газ също ще бъде изведен от системата, смята се за екологично необоснован енергиен източник. Заради цената на емисиите вероятно също няма да е рентабилен след 10 години". 

Грийнпийс предлагат Министерство на възобновяемата енергия 

С коментар по темата в предаването "Нещо повече" се включи и икономистът Калоян Стайков: 

"Как се е стигнало до това решение? Липсва процесът на оценка на различни алтернативи. Имаме толкова стратегически документи,  а тази идея не присъства в нито един от тях. Липсва визия, последователност, без оценка как това се отразява върху целия сектор...  Сигурността на доставките е едната страна, тя трябва да бъде гарантирана. От другата страна, големият проблем на целите въглищни региони стои повече в мините, отколкото в самите централи". 

Според Стайков продължава старата практика на вземане на решения на пожар

"Времето за тези решения отдавна мина, добрите решения можеше да бъдат взети преди години. На този етап вече трябва да вземаме най-малко лошите решения". 

Интервюто с Мартин Владимиров и с Калоян Стайков - в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация