БНР Стара Загора | 22.06.2021 10:39:29 | 176

Мобилни екипи от адвокати ще помагат на бедни и жертви на домашно насилие


Мобилни екипи от адвокати и ромски медиатори в Стара Загора, Велико Търново и Варна ще дават правна помощ на 250 представители на уязвимите социални групи в малките и отдалечените райони на трите области. Те ще помагат и на хора с ниски доходи, жертви на домашно насилие, жени, деца и представители на малцинствени общности.

Първият от трите пилотни пунктове бе представен в Стара Загора от заместник - министъра на правосъдието Мария Павлова и председателя на Националното бюро за правна помощ (НБПП) Наталия Илиева.

Те се разкриват по проект „Подобряване на достъпа до правосъдие на лица, живеещи под прага на бедност със специален фокус върху жени, деца и ромската общност“, финансиран от Норвежкия финансов механизъм.

Срещите с нуждаещите се от правна консултация ще се провеждат както в помещения на центровете на адвокатските колегии, така и на място в ромските квартали и отдалечените населени места.

Там работят мобилни групи от адвокати и ромски медиатори, които предоставят първична правна помощ Адвокатите дават конкретна правна информация за начина, по който гражданите могат да защитят правата си, включително и чрез завеждане на дела

„Един от основните приоритети на Министерството на правосъдието е популяризиране и предоставяне на по-голям достъп на гражданите до праводсъдие. От началото на проекта през 2020 година до месец май тази година са осигурени 433 консултации, от които 304 мобилни“, съобщи заместник-министърът на правосъдието Мария Павлова.

В момента в Стара Загора с проекта са ангажирани 6-ма адвокати, като ще бъде обявен конкурс за още желаещи. Максималният предвиден брой от една адвокатска колегия е 20. В града към момента се работи с един медиатор, каза ръководителят на проекта Диляна Гитева.

Предвидени са обучения на мнимум 300 адвокати от цялата страна.

По проекта е заложено създаването на координационен център, чрез който всички ангажирани с домашното насилие институции ще могат да си взаимодействат. Предвидено е и създаване на мобилно приложение, чрез което всеки пострадал от насилие ще може да взаимодейства с различните институции, каза Наталия Илиева, председател на Националното бюро за правна помощ и уточни, че в пунктовете ще се дава само безплатна правна помощ, но ще се съдейства и за изготвяне на документи и водене на дела.

Реализацията на проекта с норвежко финансиране е предвидена до 2023 година. Общата му стойност възлиза на 750 хиляди евро. 


Прочети цялата публикация