БНР | 22.06.2021 12:04:31 | 164

Над 40 прожекции и дискусии в започващия фестивал "Срещи на младото европейско кино"


Седмото издание на "Срещи на младото европейско кино" се открива тази вечер (18:00 ч.) и ще продължи до 30 юни с прожекции и срещи във филмотечното кино "Одеон", Френския институт в България, кино "Влайкова", Чешкия център в София и Гьоте институт.

на фестивала тази година е по-обширна и богата след пропуснатата заради пандемията 2020-а, обясни пред Радио София организаторът Ралица Петрова. Предвидени са над 40 прожекции и дискусии, работилници за деца и младежи, срещи с режисьори. Филмите са от всички форми и жанрове.

„Искаме да представим европейското кино в неговата цялост и многообразие, с различните подходи и естетически виждания. Освен нови заглавия, зрителите ще могат да видят и класики. Акцент са няколко шедьоври на легендарната френска режисьорка Аньес Варда („Клео от 5 до 7“).

Ще се проведат дискусии с българските режисьори Слава Дойчева, Христо Симеонов, Димитър Димитров-Анимитер.

През цялата година работим с учители и училища, допълни продуцентът Еви Карагеоргиу. Тя разказа за новия проект „Моето място в киното“, с който младите хора се запознават с работата и филмите на жени режисьори. Така се разбиват някои предразсъдъци, повишава се тяхната кино култура.

Фестивалът ще бъде открит с филма „Класната стая на г-н Бахман“ (Германия, 2021) на реж. Мария Шпет, в който участват и две българчета.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Ралица Петрова и Еви Карагеоргиу.


Прочети цялата публикация