БНР | 02.08.2021 12:50:00 | 228

Проф. Илко Гетов: В ЕМА не са постъпили документи за оценка за бустерна доза


"В ЕМА се разглежда набор от продукти за лечение на Covid-19. Разглеждат се и четири ваксини. Очакваме да бъде подадено заявление за т.нар. Т-клетъчна ваксина. Все още не са постъпили документи за оценка за добавянето на бустерна доза на нито една от разрешените ваксини. Работи се в посока третата доза да е възможна за имунокомпрометирани пациенти, за такива със слаб имунитет, за хора със съпътстващи заболявания. Ако имаме решение, то ще бъде взето през септември". 

Това каза пред БНР проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата (ЕМА). 

"Вирусът можем да преборим с общи усилия, едно от тях е ваксинирането. Четвърта вълна има и тя се развива с бързи темпове в страните от Западна Европа. Нещата не се случват според очакванията ни, трябва да сме внимателни и да имаме стимули за тези, които са били така добри да бъдат отговорни и да се ваксинират". 

Кунчев: В началото на четвъртата вълна сме

Акад. Богдан Петрунов: В началото на есента неминуемо ще имаме сериозна Covid вълна

В предаването "12+4" проф. Гетов посочи, че основната положителна страна на ваксината е, че предпазва 100% от тежко прекарване на инфекцията

"С появата на нови варианти на вируса ефективността на ваксината спада. Това е и една от причините компаниите да се съсредоточават върху разработването на трета доза". 

Лечението с антитела на GlaxoSmithKline и Vir намалява хоспитализациите и смъртността при Covid-19

GlaxoSmithKline предоставя на ЕС до 220 хил. дози от Covid терапията си

По данни на проф. Илко Гетов около 40% от българското население е защитено - заради прекарано заболяване или заради ваксиниране, и четвъртата вълна ще бъде пропорционална на неваксинираната част от населението

"В западните държави е постигнато около 70% ваксинално покритие, при нас ще бъде с 1/3 по-тежко. Трябва да имаме предвид, че имунитетът, създаден с ваксинация, е по-траен в сравнение с този след преболедуване. Преболедувалите миналата година по това време е твърде малко вероятно да бъдат защитени. След 5-6 месеца преболедувалите могат да си направят ваксиналния курс". 

Интервюто с проф. Илко Гетов можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация