Износът на Тайван достигна рекордните 37,95 милиарда щатски долара

Износът на Тайван миналия месец скочи с 34,7 % на годишна база до рекордните 37,95 млрд. щатски долара. Това предава Тайпе Таймс, като се позовава на данни на тайванското Министерство на финансите.
Очаква се тенденцията да продължи този месец с прогнозна печалба от 20 до 25 процента, въпреки високата база за сравнение през миналата година, каза генералният директор на Департамента по статистика Беатрис Цай.
„От доста време наблюдаваме силно и широкообхватно натрупване на технически продукти и други стоки“, каза Цай.
Цифровата трансформация, породена от Ковид, подхранва ненаситното глобално търсене на чипове и друга електроника. В същото време, възстановяващата се световна икономика стимулира търсенето на неблагородни метали, пластмаса, химически и минерални продукти, обяснява високия износ Цай.
Смартфоните от следващо поколение и други потребителски електронни уреди ще увеличат бизнеса при местните доставчици на компоненти и ще повишат продажните им цени, каза тя.
Скоро се очаква Apple да пусне нови модели iPhone и часовници, а техните конкуренти е малко вероятно да стоят отстрани. Това ще продължи да бъде от полза за тайванския износ, въпреки че темпът на увеличение може да се забави малко поради високата база за сравнение този месец.
Вариантът Делта на SARS-CoV-2 се разпространява по целия свят, но американските и европейските власти заявиха, че не планират блокиране, тъй като много хора са били ваксинирани.
Доставките към всички големи търговски партньори на Тайван отчитат двуцифрен процентен ръст, воден от 64-процентен скок към Европа, най-бързото увеличение в историята, се казва в доклада на министерството.
Износът на оптични устройства - главно плоски панели и обективи за камерите на телефони - загуби известна скорост, но все пак нараства с 18,9 %.
Ниската база за сравнение през миналата година позволи на доставките на метални, пластмасови, химически и минерални продукти да отчетат подобрения от 40 до 114 процента, докато електрониката има много по-високи абсолютни стойности, допълва Цай.
Вносът се е увеличил с 41 % на годишна база до 32,05 милиарда щатски долара миналия месец, което дава на Тайван търговски излишък от 5,9 милиарда щатски долара за месеца.
Прочети цялата публикация



EС и САЩ провели много позитивна среща за критичните минерали и митата
Митата на Тръмп: сметката я плащат американците
Guardian: Израелският удар по газовото находище Южен Парс разкри разрива между Вашингтон и Тел Авив ВИДЕО
Лавров: Путин ще посети Китай тази година
Вашингтон: Китай да спре да заплашва Тайван
Как войната в Иран носи милиарди на Русия
OpenAI привлече рекордните 122 млрд. долара при оценка 852 млрд. долара
За първи път от 25 години! Русия продава златните си резерви заради рекорден бюджетен дефицит
Тайван моли САЩ да разсрочи плащането на поръчаните системи HIMARS
Хоум офис, ваканции и икономии: Глобалният недостиг на гориво заради войната срещу Иран върна COVID-мерките в Азия
Швьонтек стартира уверено в Щутгарт с новия треньор
Заради политически натиск: Кание Уест отложи концерта си в Марсилия
Цветомир Найденов след 4:0: Нищо не играхме
Стефан се сбогува с Hell’s Kitchen
Александър Тунчев: Беше много трудно
МВФ алармира за ситуация като след Втората световна война с дълга
Разривът между Санчес и Тръмп се задълбочава
След провала на Орбан: какъв е планът на Мадяр за Унгария?
Поставят часовник пред храм-паметник „Св. Александър Невски“, отброяващ времето до старта на Джиро д’Италия
Пауло Дибала е решен да продължи пътя си с Рома