БНР | 13.08.2021 07:08:02 | 112

Аркади Шарков: Преговаря се за повишаване на цената на клиничната пътека за Covid


Бюджетът на НЗОК към момента е стабилен, актуализация на бюджета може би ще е нужна по отношение на перата за медико-диагностични дейности, за направления за PSR тестове, за първична извънболнична медицинса помощ и за специализирана извънболнична медицинска помощ, посочи пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Експертен клуб за икономика и политика.

„Евентуално може да се очаква да има прераразход в перото за лекарства и в момента вървят преговори между БЛС и НЗОК за увеличаване на цената на клиничната пътека за Covid от 1200 на 1400 лв, за което ще са нужни още около 20 млн. лв.“, заяви още Шарков.

"Актуализация в тази част би могла да е нужна, но като цяло бюджетът на касата е стабилен. Що се касае за допълнителните възнаграждения, тези 1000 лв. за работа с Covid пациенти, те се изплащат чрез касата, но през трансфер от централния бюджет, те там са заложени и така могат да се изплатят.

Важно е обаче от тук насетне, когато мислим за разходите за здравеопазването,  да не мислим само за до края на годината, а да се мисли за бюджет 2022 г. Тук е важно Народното събрание да се събере, иначе остава бюджета като предходния. Трябва се мисли за дългосрочните разходи, защото се очаква да има ръст на заболеваемостта. Затова трябва да се мисли за инвестиции в здравеопазването", поясни ощев "Преди всички"  Аркади Шарков.
"Нека да не забраваме, че има и инфлация, това също ще покачи разходите на болниците за догодина. За тази година те са осигурени с възможността да функционират спокойно, но за догодина мисли ли се?", попита експертът.
По думите му занапред трябва и да се мисли за консолидация на лечебни заведения, където болничната помощ "куца", като такива например в малките населени места, за помагат да се преформатират в медицински центрове, които да осигуряват достатъчна добра медицинска помощ,  да има и добра спешна помощ, а само когато е неоходимо да се отива в областната болница, която в повечето случаи предоставя качествена медицинска помощ на пациентите", каза още Шарков.
По думите на Шарков по скоро няма да може Правителствена болница да стане Педиатрична болница, каквото предложение изказа вчера в Народното събрание служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
"Трябва сериозен предпроектен анализ дали това може да се случи и то за години напред да се прецени дали това е възможно. Тук бих казал, че казусът е отново политически", смята Шарков.
"Или да се спаси болницата или да бъде отнета от предходното ръководство, това е част от казуса сигурно...", каза експертът.

Още по темата в звуковия файл.

Прочети цялата публикация