БНР | 01.09.2021 13:42:27 | 200

"Галактическите" ще играят в ПСЖ, Реал получи урок по достойнство


Последните часове на футболния трансферен прозорец не родиха голямата новина. Килиан Мбапе остава в Пари Сен Жермен, въпреки неколкодневните отчаяни напъни на Реал (Мадрид) да го купи. Вместо да е трансферът на годината, той се превърна в неосъществената сделка на годината.
Оттук и другата новост - през този сезон ПСЖ ще бъде отборът с най-силното нападение в света, в него Мбапе ще играе заедно с Лионел Меси и Неймар. Подобна наудържима тройка имаше в Барселона преди години, когато до Меси и Неймар играеше Суарес и тимът помиташе съперниците си. Огромният потенциал на парижани се допълва от привличането на Серхио Рамос, чието присъствие предполага заздравяване на защитата. А на вратата е Джанлуиджи Донарума - един от героите на европейското първенство. Любопитно е дали това групиране на таланти ще даде резултати на терена, или ще се появи напрежение, както понякога се случва в такива ситуации. Дисбаланси има - например Меси е със заплата, двойно по-голяма от тази на Мбапе. Впрочем, Меси и Неймар занапред ще са играчите с най-високите възнаграждения въобще - аржентинецът ще получава по 1,325 млн. евро седмично, а Мбапе - по 566 000. Обаче клубът не е виновен - според "Паризиен", Килиан сам е отказал предложението да удължи договора си срещу 45 милиона чисти на година. Което потвърждава, че догодина ще си тръгне.

Във всеки случай френският отбор остава фактор, включително в Шампионската лига, където миналата година беше финалист, а през тази пролет достигна до полуфиналите. След Манчестър Сити, Пари Сен Жермен е другият, който доказва, че да нямаш велико минало зад гърба си не е недостатък, ако разполагаш с пари и добър мениджмънт. И на двете места арабските инвестиции - от Емирствата и от Катар, дават добри резултати. Поредното доказателство е твърдостта, която президентът Насер Ал-Хелаифи демонстрира към съблазнителните оферти  на Реал. Той дори пренебрегна факта, че през следващата година ще трябва да се раздели с Мбапе без пари, при положение, че сега можеше да вземе за него 200 милиона. „Видяхме как достойнството е по-важно от тлъстите пачки“ написа в заглавие на коментара си Алфредо Реланьо от „АС“. Съответно Флорентино Перес получи урок, че парите не са всичко на този свят. Така през следващите месеци "Галактическите" няма да са на "Сантяго Бернабеу", а в „Пари Сен Катар“, както го определи Хорхе Валдано, сега коментатор.
Най-сериозният трансфер от последните часове на трансферния прозорец беше и последният реализиран хронологично - той е също на френски национал. Антоан Гризман се завърна в Атлетико. Дюшекчиите направиха удара на лятото от финансова гледна точка. Нападателят, когото клубът продаде на Барселона през 2019-та за 120 млн. евро и който сега е с пазарна цена 60 милиона според "Трансфермаркт", беше взет под наем до следващото лято. А Барса от своя страна удари дъното. Клубът, който от 2014 до 2019 година е похарчил близо един милиард за трансфери (по изчисления на Саймън Купър от "Файненшъл таймс"), беше довършен финансово от пандемията и е принуден да обира трохите.
Лятото беше белязано от едновременното напускане на техните клубове на суперзвездите през последното десетилетие - "безплатния" след свободен трансфер Меси и Кристиано Роналдо. Кои са играчите, натоварени с непосилната задача да бъдат техните заместници? В Барселона отговорността да се превърне в голова машина се пада на Мемфис Депай. Той дойде като свободен агент от френския Лион - то друг вариант нямаше, и в досегашните 3 мача в испанското първенство има 2 гола и асистенция. В Ювентус ще разчитат на Мойсе Кийн - бивш юноша, който беше привлечен под наем от Евертън за два сезона срещу 7 млн. евро, с опция да бъде откупен срещу 28 милиона.
В заключение, най-скъпият трансфер през лятото - малко изненадващо - е на Джак Грийлиш. За него Манчестър Сити плати на Астън Вила 117,5 милиона. По държави в Англия също са най-щедрите - там елитните клубове са похарчили общо един милиард и 330 милиона евро. Следват италианските с 552 милиона, германските с 416 милиона, френските с 356 милиона и накрая са испанските с 292 милиона и половина. Логично с оглед на финансовите ограничения в Барса и Реал Мадрид. Изчисленията са на испанския "Марка".

Прочети цялата публикация