ДПС, ГЕРБ и БСП в завера с бюджета - гласуваха 120 лв. бонус за всички пенсионери

Депутатите изненадващо приеха предложението на ДПС за бонус от 120 лв. до края на годината за всички пенсионери. Предложението първоначално беше отхвърлено, но след прегласуване, поискано от Хасан Адемов от ДПС, беше прието с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП.
Предложението беше разкритикувано от останалите партии, които обвиниха трите формации в популизъм. С така приетите текстове в бюджета ще има средства за бонуси, но не и за увеличаването на пенсиите.
"Как ще дадете сега по 100 лв. на пенсионерите, а от 1 януари ще си ги вземете?", попита Мика Зайкова от ИТН.
Мартин Димитров от ДБ определи предложението като "елементарен популизъм".
С така направеното предложение се прие приходната част на актуализацията на бюджета за ДОО. Това принуди Ива Митева да обяви почивка за провеждането на извънреден председателски съвет.
"Когато няма достатъчно пари в приходната част, няма как да направиш разходната част", коментира Капон.
Видя се истинската коалиция и тя е ГЕРБ, ДПС и БСП, заявиха в кулоарите на НС Мария Капон от ИБГНИ и Мика Зайкова от ИТН.
Според тях с така направеното предложение е бламирана работната група и бюджетна комисия, както и актуализацията на бюджета на ДОО (държавното обществено осигуряване).
"Хората ще останат или без пенсии, или без добавки", коментираха те.
Капон определи решението като "саботаж" от "новата коалиция". Според нея сега си е проличало кой саботира президента и актуализацията на бюджета.
"Не е бламирана актуализацията, беше прието предложение да се завиши разходната част с 200 милиона. Това се случи – всички думи за коалиция в момента не звучат актуално и правдоподобно защото тепърва продължаваме с гласуването на актуализацията. Залата тепърва ще реши как да се разпределят разходите, съобразно с приходите", заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ.
След края на почивката от ИБГНИ (Мария Капон) и ИТН (Тошко Йорданов) поискаха прератяване на заседанието и извънредно заседание на бюджетна комисия, като с контрапредложения от ГЕРБ, БСП и ДПС поискаха продължаване на извънредното заседание, поискано от партиите на протеста, за да бъде приет бюджета.
По време на заседанието финансовият министър Асен Василев поиска думата и заяви, че се правят предложения, с пари, които ги няма.
Прочети цялата публикация



Ще спре ли Радев „политическия кислород“ на опозицията
Безобразие! Отказват изслушване в НС, докато във Варна се опитват да узаконят дейността на украинската мафия
"Много хубаво беше на Клептуза едно време"
Кой пази Невзоров? Рашков атакува ДАНС и управляващата коалиция
Бойко Рашков: Kоалицията ГЕРБ, ДПС, ИТН и БСП провали 11 заседания за изслушване на Деньо Денев за "незаконния град"
Без дебати и единодушно: Депутатите не замразиха заплатите си
Край на VIP входа: Борисов и Пеевски вече ще влизат в парламента пеша и през проверка
Скокът на цените и рисковете за Европа и България
Всички пазят Терзиев за скандала в Младост: Бонев
Министър Ефремова: Със законови промени се гарантира, че от 1 юли минималната пенсия ще се увеличи на 347,51 евро
САЩ обяви края на войната с Иран въпреки продължаващите удари
Роналд Куман със смели очаквания за Нидерландия преди Мондиала
Австрия остава с човек по-малко, Рангник няма да вика заместник на контузен ас
Олимпиакос и Везенков крачат към нов трофей след успех над вечния съперник
Държавният секретар на САЩ: Войната с Иран приключи, целите ни са постигнати
Обезвредиха руска мина, изплувала на черноморския бряг на Румъния
Мария Шарапова озарява Париж: Блясък, стил и ново амплоа извън корта