Mediapool.bg | 08.09.2021 13:39:14 | 419

Призьорите ни от Токио 2020 си разделят над 2.3 млн. лв.

Над 2.3 милиона лева ще си разделят българските олимпийци заели от 1-о до 8-о място на Игрите в Токио 2020. Очевидно държавата не е очаквала България да спечели 6 отличия и предварително разчетените средства по бюджета на Министерството на младежта и спорта са били недостатъчни. По тази причина днес правителството одобри отпускането на допълнително още 1.5 милиона лева. Те са осигурени чрез преструктуриране на разходите по централния бюджет за 2021 г., се казва в съобщение на Министерския съвет. Освен спортистите, премии получават и техните треньори, както и длъжностни лица, но общата сумата за тях не е посочена в съобщението. За сравнение за трите медала в Рио 2016 - сребро на Мирела Демирева (лека атлетика) и бронз на Елица Янкова (борба) и Тервел Пулев (бокс), заедно със стимулите за треньорите, общо бяха отпуснати 2 214 500 лв. За да няма спорове около премиите, размерът им от различни първенства беше регламентиран с Наредба №5 приета от 29 октомври 2019 г. Шампионите прибират по четвърт милион България записа най-доброто си представяне на Олимпийските игри за XXI век в Токио с 3 златни, 1 сребърно и 2 бронзови отличия. Това ни отреди 30-о място в класирането по медали. Шампионките в индивидуални спортове Ивет Горанова (карате) и Стойка Кръстева (бокс) ще получат по 250 000 лева. "Златните" момичета от ансамбъла по художествена гимнастика - Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова обаче ще вземат по-малки суми. Всяка от петте титулярки ще получи по 225 000 лв., а резервата може да вземе максимално 125 000 лв., съгласно наредбата. За сребърния си медал в стрелбата на 10 м пистолет Антоанета Костадинова ще получи 200 000 лв. Двете ни бронзови медалистки в борбата Тайбе Юсеин и Евелина Николова ще вземат по 150 000 лв. Премии и за класиралите се до 8-о място Значително по-малки са премиите на олимпийците ни в призовата осмица. Състезателката по художествена гимнастика Боряна Калейн ще получи 30 000 лв. за петото си място в многобоя. По толкова ще получат и щангистите Божидар Андреев в категория до 73 кг. и Христо Христов в категория до 109 кг, които останаха на пето място в категориите си. Борецът Георги Вангелов също ще вземе 30 000 лв. за петото си място в категория до 57 кг в свободния стил. Седмата в крайното класиране в свободния стил в борбата в категория до 50 кг Миглена Селишка ще получи 15 000 лева. Плувецът Йосиф Миладинов, който постигна исторически успех за България в плуването, след като влезе във финала на 100 м бътерфлай, ще вземе 10 000 лв. за осмото си място. Толкова ще прибере и борецът Кирил Милов, който остана осми в категория до 97 килограма в класическия стил. Параолимпийците получават над 5 пъти по-малко Двамата ни сребърни медалисти от Параолимпийските игри в Токио - Ружди Ружди (тласкане на гюле) и Християн Стоянов (1500 м) обяче ще вземат над пет пъти по-малки премии. Съгласно наредбата те ще получат по 35 000 лв. за второто си място. Според тях това е дискриминация, но съдът вече се е произнесъл, че няма нищо дискриминационно в наредбата. Във вторник президентът Румен Радев удостои с Почетния знак на държавния глава всички българските атлети, които завоюваха отличия от Олимпиадата и Параолимпиадата в Токио. Отличия получиха и техните треньори, а президентът на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова отчете представянето ни в Токио като "отлично". Стимулите в други страни Далеч по-малки премии от българските за олимпийски медал дават страните, които са в челото на таблицата по спечелени отличия. САЩ, начело в класирането по медали в Токио, премията за злато е 37 500 долара, за сребро - 22 500 долара и за бронз - 15 000 долара. Франция отличава шампионите си с по 65 000 евро, а сребърните медалисти - с по 25 000 евро, докато бронзовите получават по 15 000. Испания дава по 94 000 евро за златен медал, а Германия само 18 500 евро за олимпийска титла. Най-голямата премия за олимпийско злато беше обявил Сингапур - 738 000 долара, но атлетите й не успяха да спечелят нито един медал. Висока премия за златно отличие даваше и Италия - 179 000 евро, като страната спечели 10 първи места, включително и една от най-атрактивните дисциплини 100 метра мъже и щафетата 4х100 м мъже, което никой не очакваше.