OFFNews Политика | 10.09.2021 10:10:24 | 93

Парламентът прави последен опит за съдебна реформа (обновява се)


Въпреки високото напрежение на заседанието, парламентарната правна комисия гласува по законопроекта на адв. Николай Хаджигенов (ИБГНИ) и група народни представители, предлагащ промени в Закона за защита на лица. Промените са за преобразуването на „Бюрото по защита“ на свидетели, което сега е към главния прокурор, и прехвърлянето на правомощията върху него към Министерството на правосъдието.

Приетите промени сериозно ограничават правомощията на главния прокурор Иван Гешев, който присъстваше на заседанието заедно с говорители и представители на прокуратурата.

На заседанието освен постоянните членове на комисията присъстват и съпредседателят на ДБ Христо Иванов, лидерът на парламентарната група ИБГНИ Мая Манолова и колегата ѝ Арман Бабикян.

Членовете на комисията от ГЕРБ закъсняха и не можаха да осуетят приемането на дневния ред, но въпреки закъснението си Анна Александрова от ГЕРБ, която е ръководела правната комисия в минали парламенти, изяви такова желание.

Между нея и част от присъстващите имаше размяна на множество остри реплики, включително с Николай Хаджигенов и Радостин Василев от „Има такъв народ“. След като Василев заяви, че ще се обади на 112, ако тя не се успокои, Александрова дори се обърна към него с думите: „Ще се обадя на Татяна Дончева“, като впоследствие заяви на колегата си от ДПС Хамид Хамид: „Откак им предложи 500 хиляди, им порасна много работата“.

Анна Александрова редовно предлагаше процедури, в които изискваше да се четат и неподкрепените в работна комисия предложения по законопроекта, което значително забавя целия процес на гласуване.

Депутатът от левицата Крум Зарков се намеси, призова за спокойствие и изтъкна, че ако Александрова още беше начело на правна комисия, щяха вече да са го гласували, тъй като никога не е имало практика да се четат и неподкрепените предложения по законопроекта.

По време на гласуването по параграфи на законопроекта се появи казус около промяната на закона засягащ актовете на защитените свидетели.

Главният прокурор Иван Гешев, заяви, че не си представя как може пред съда да бъде обжалван административен акт на защитен свидетел.

Крум Зарков му отговори, че след приемането на този текст всичко ще действа както до момента, но органът, който ще взима важни решения, вече ще бъде министърът на правосъдието, а не главният прокурор.

Според Гешев приемането на тези промени ще се отрази негативно на защитените свидетели.

„Представете си, че има местни зависимости и местният прокурор реши да не действа – сегашната редакция препраща към съвета за защита и не е ясно какво се случва“, каза той.

Гешев изрази и други опасения относно преместването на Бюрото на защита в друга сграда и преобразуването му в „Бюро по защита на застрашени лица“ към Министерството на правосъдието.

„Много сгради са възложени на главния прокурор и ще кажа следното – когато Бюрото по защита стана част от прокуратурата, то дойде без пари. След като министерство на правосъдие има желание да защитава свидетели, логично е да си подсигури служители и имоти“, смята Иван Гешев. 

Крум Зарков му отговори, че от прокуратурата ще имат 3 месеца, в които в съдействие с главната прокуратура и другите институции да организират този трансфер.

Мая Манолова заяви, че не е важно какво ще стане с една сграда, а как точно ще се преустрои Бюрото за защита.

Говорител от Министерството на правосъдието заяви, че трябва да има място, където да се помещава Бюрото, а не да се „взимат сгради от прокуратурата“.

Прочети цялата публикация