БНР | 13.09.2021 13:43:35 | 153

„Хрониките на Червеното абатство“ - разказ за жени, жертви на насилие


Фентъзи поредицата „Хрониките на Червеното абатство“ в Полша се превърна в емблема на съпротивата на жените срещу замислените от правителството мерки за абортите. Автор на книгата е писателката Мария Турчаниноф и може да бъде намерена на книжния пазар у нас.

Във видео обръщение към българските читатели Турчаниноф каза:

"Идеята за този роман ми хрумна от една фотоизложба от Атон, Света гора, Гърция и монашеската общност, която е населявала този остров от хиляди години. През цялото това време на момичетата и жените е било забранено да стъпват на този остров. Докато гледах тези снимки си помислих - ами добре, ако съществуваше остров,  на който могат да живеят само жени и момичета, а на мъжете не им е позволено да стъпват на него, може би има причина, поради която не трябва и тъй като аз пиша фентъзи романи тази идея  веднага запали въображението".

"Доколкото разбирам това, което най-много е впечатлило и полските почитателки на книгата е фактът, че Червеното абатство е вид убежище за жени, които са били жертви на насилие или са преследвани по някакви причини, които са се опитали да се спасят от бедността, глада, каквато е съдбата на главната героиня Мареси. Това е свят, в който на момичетата и на жените не им е позволено да ходят на училище, да се обучават, консервативен свят. В това Абатство се дава възможност на жените да придобият знания, които на друго място биха им били недостъпни. Това събира жените от най-различни прослойки, с различни идеи, желания, мисли и им дава сигурно, спокойно място, където не само да живеят, а да се развиват духовно, да творят, да придобиват възможности, които са им отказани другаде“, каза за БНР редакторът на книгата Дарина Фелонова.

В книгата има момент, в който се разказва за древното познание - владеенето на стихиите, което се предава от жени на жени:

"Това е като вид предупреждение към всички хора да не стъпват на острова, да не посягат на правата на жените, които се намират на острова. Когато биват нападнати те сресват косите си и така предизвикват буря,  с която забавят атакуващите ги. Това ми се стори силна символична връзка между червената светкавица, която също би трябвало да е предупреждение към тези, които създават законите, но желаят да посегнат на правата не само на жените, но и на някой, който трябва да бъде защитаван, а не  ограничаван“, допълни в предаването „Хоризонт за вас“ Дарина Фелонова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация