Fakti.bg | 21.09.2021 07:21:16 | 211

Марая Цветкова за ФАКТИ: Българите не са готови да възприемат за “бащици“ толкова тясно свързани със САЩ хора


"В България всичко е възможно. Все пак си мисля, че българите не са готови да възприемат за “бащици“ толкова тясно свързани със САЩ хора".

Това каза в интервю за ФАКТИ политологът Марая Цветков. Повод за думите ѝ беше евентуалният успех на проекта на Кирил Петков и Асен Василев на парламентарните избори на 14 ноември.

Цветкова смята още, че "Продължаваме промяната" ще вземе най-много от електората на "Има такъв народ" и че в 47-мото Народно събрание "Демократична България" ще има в лицето на "Продължаваме промяната" евентуален коалиционен партньор, от когото да не се срамуват.

Въпреки това тя е скептична, че редовно правителство ще се състави и след изборите на 14 ноември. "Ако центровете на задкулисието се разберат, ще имаме правителство, ако не - няма", посочи тя.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Г-це Цветкова, Кирил Петков и Асен Василев обявиха проекта си - смятате ли, че те ще намерят място в 47-мото Народно събрание?

- Ще намерят място, но не съм сигурна с какъв резултат. Те нямат организационен партиен опит, но пък видяхме, че ИТН стана първа и без кампания. В България всичко е възможно. Все пак си мисля, че българите не са готови да възприемат за “бащици“ толкова тясно свързани със САЩ хора. Не очаквам “уау“ ефект.

- Според Вас добре ли представиха “Продължаваме промяната”?

- Не. Всяка студентска организация би се справила по-добре с организацията на едно такова събитие. Нямам предвид само техническата, а и програмната част.

- Дали мандатоносителят, който избраха може да се окаже решаващ за успеха им?

- Със сигурност ще окаже влияние. Спомняте си случая с партията на Васил Божков, който беше аналогичен. “Българско лято“ имаше немалки шансове да прескочи трапа от 4%, но партията мандатоносител оказа влияние. Петков и Василев сега се стремят към коалиция, за да могат да използват “Продължаваме промяната“ и да избегнат атаките по линия на ракетата носител.

- Стана ясно, че ПП ще се явят с регистрациите на "Волт" и "Средна европейска класа" - какво мислите за това?

- Със сигурност партиите “Волт” и “Средна европейска класа” не отговарят на харвардските претенции, но пък са едни от малкото, които предоставят партиите си на тепсия.

- Смятате ли, че част от електората на "Демократична България" ще премине към проекта на Петков и Василев?

- За разлика от повечето колеги, аз си мисля, че най-много електорат ще бъде взет от ИТН. От ДБ ще се прелеят хората, които са гласували за коалицията на почти случаен принцип. Като цяло твърдият електорат на ДБ вече си има една партия с “Няма ляво, няма дясно“ и не виждам защо да криви към формацията на двамата екс министри.

ДБ ще мобилизира твърдото си ядро, просто формацията на Кирил Петков и Асен Василев ще им попречи да надскачат тавана си. От друга страна, хората от ДБ не са толкова притеснени, защото в следващото НС ще имат най-сетне евентуален коалиционен партньор, от когото коалицията да не се срамува.

- Немалко хора говорят за предстоящото завръщане на модела "Джипка" - възможно ли е това?

- Завръщането на джипкокрацията става все по-възможно и добре, че бе разпуснато 46-то НС, за да не стане неизбежно. И ако преди година и нещо моделът “Джипка” го приписваха на абстрактната всенародна глупост, то видяхме, че в НС тя намери практическо измерение.

- Резултатите от изборите на 14 ноември ще доведат ли до съставяне на редовно правителство?

- Продължавам да съм скептична. Ако центровете на задкулисието се разберат, ще имаме правителство, ако не - няма.

- Президентските избори също ще се проведат на 14 ноември - притеснително ли е, че партиите още не са издигнали свои кандидати?

- Очевидно, всички партии работят за победата на Румен Радев. Онези, които се пишат десни ще платят за тази си глупост.

- Споменавайки президентската тема, докато всички дискутират дали вървим президентска република, на Вас политически уместно ли Ви се струва президентът да има право на законодателна инициатива?

- Абсурд. В България никак не е добре да има единен център на властта. Това го видяхме в последните 10 години. Не виждам смисъл този център да се измести непокътнат в президентската институция. Никога не забравяйте, че ако се стигне до формализиране на президентската република, тя ще е подобна на руската, а не на френската.

Прочети цялата публикация