Четири дни „Артмаратон на свободните духом“

„Артмаратон на свободните духом“ започва на 1 октомври в Theatro и ще провокира интереса на публиката с много и различни събития в рамките на четири дни. Своеобразният празник на изкуствата се организира от Свободния артистичен съюз. Той е първата обществена инициатива на сдружението, но и първият и най-голям форум за изява на свободните артисти, правен някога у нас.
Под неговата шапка ще се приютят театрални представления, прожекции на български игрални и документални филми, литературни четения, джаз, поп и рок концерти, разговори с артисти и детски работилници. Артмаратонът ще бъде открит с прожекцията на част от заснетия спектакъл на Александър Морфов „Хъшове“.
Всеки ден до 4 октомври артистичният празник предлага 12-часова програма, част от която са: представленията „Вечеря с приятели“, „Любовта не може просто да отмине“ и „Извънредно любовно“; филмите „Страх“, „Уроци по немски“, „Котка в стената“, „Голата истина за група „Жигули“, „Живот от живота“ и още много други; „Музикалните откровения“ на Любо Денев, Петър Момчев и Атанас Попов и концертът „В полет с музиката на Васил Спасов“. Малките пък ще могат да научат как да си направят къща за кукли и кукла за куклен театър.
„Артмаратонът на свободните духом“ се стреми да достигне до публиката, защото именно тя е в центъра на света на артиста. А в цял свят движещата творческа сила в областта на изкуството и културата са точно свободните артисти.
А какви възможности им осигурява държавата и от какво се нуждаят, за да поддържат творческия си порив?
В „Какво се случва“ две от учредителките на Свободния артистичен съюз – актрисите Искра Ангелова и Боряна Пунчева и актьорът, режисьор и продуцент Димитър Бакалов разказаха за съдбата на свободните духом и за това какви стратегии предприема Съюзът, за да бъде в тяхна помощ.
Разговора със свободните артисти за свободните артисти можете да чуете в звуковия файл.
Прочети цялата публикация