Министерството на отбраната набира доброволни резервисти

В края на септември Министерството на отбраната стартира процедурата по търсене на доброволни резервисти, които да служат до 6 месеца в доброволния резерв.
Полковник Бисер Богданов от Централното военно окръжие очаква така повече хора да бъдат привлечени и към професията на войника. Тъй като мярката едва сега стартира, данни на практика няма. Според полковник Бисер Богданов все пак има младежи, които идват да се запишат в Централното военно окръжие в София.
Срочната служба в доброволния резерв е различна от това което по принцип е службата в резерва. Срочната е 6 месеца и е доста по – гъвкава, в сравнение със задължението за служба в доброволния резерв, която е до пет години. Но именно тази гъвкавост полковник Богданов се надява да привлече и повече желаещи.
Заради работодателите въвеждането на срочната служба в доброволния резерв се е забавила, припомни още полковник Богданов. Близо година работодателите са се противопоставяли на изискването за пазенето на работното място, докато се служи срочно в доброволния резерв.
Полковник Богданов подчерта, че договорката все пак става на ниво работник-работодател. Тъй като и работодателят е страна по договора. Статистиката по принцип не е в полза на броя резервистите в армията. От години армията е определила 3000 бройки за тях. Но към момента броят им се движи около 400. Почти половината от тях са зачислените към Сухопътните войски, като най-многобройни.
Голям процент от кандидатите отпадат на медицинските прегледи.
Според полковник Бисер Богданов срочнослужещите резервисти са важна част от системата на армията. Поради тази причина той и не вижда конкуренция в двата паралелни процеса – набирането на военни за професионалната армия и търсенето на резервисти.
Засега армията е обявила 150 вакантни длъжности за хора до 40 години за приемане на срочна военна служба в доброволния резерв. 120 от тях са за длъжността „младши специалист“, в която приетите ще изпълняват службата в Националния военен университет „Васил Левски“ град Велико Търново и 30 от тях – във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ в град Шумен. Очаква се догодина през януари да стане ясно колко от местата са заети. А към средата на годината да стане ясно и дали някои от по-младите не биха продължили да работят в армията.
Полковник Богданов е наясно и със ситуацията с демографския проблем, със здравето на населението и индивидуалните възможности на кандидатите.
Документи за срочната служба в доброволния резерв се подават до 22-ри октомври.
Още по темата в звуковия файл.
Прочети цялата публикация