БНР | 07.10.2021 10:23:17 | 186

Във Великотърновски избирателен район надпреварата е за 8 депутатски мандата


Депутатските мандати за Великотърновски избирателен район са 8. На изборите през април и юли ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ се размениха по една победа. Между двата вота ДПС загуби електорална подкрепа с машинното гласуване и остана без депутат през юли. С вътрешнопартийните си скандали в областта БСП също отбеляза значителен спад на избиратели, но изпрати по двама народни представители в двата кратковременни парламента. „Демократична България“ се „бетонира“ и устойчиво изпраща водача на листата си. „Изправи се, БГ! Ние идваме!“ така и не намери достатъчно привърженици и е без свой представител от региона. Сега партиите отново са на стартовата линия за изборите две в едно. 

Великотърновска област винаги е била емблематична на парламентарни и президентски избори, преповтаряйки почти едно към едно националните резултати, но на великотърновския избирател днес не му е много до избори:  

„За президент – да, иначе другите не ме вълнуват, защото много се карат и не решават нищо“. 

“Това, което виждам от ситуацията и с изборите, и с това, което се случва, нещата изглежда не са много в контрол. Според мен е сблъсък на интереси и желание хората да вземат възможно най-много, от където могат, алчност до някаква степен, празни обещания. Желателно е по принцип и в двата избора да участвам, защото не върви човек само да се оплаква, а пък да не гласува“. 

„Всеки дава обещания и надежди, обаче не се знае дали ще бъде, всеки си има някакви предпочитания“. 

„Не залагат на мислене преди говорене. Не случайно народът ни е много мъдър и е казал – когато говориш, каквото мислиш, мисли какво говориш. За съжаление, при нас това отсъства. Надявам се все пак да се размърда сивото вещество на българина“. 

„По принцип винаги има светлина в тунела, ако трябва да сме оптимисти. С новите избори – не мога да кажа. Аз като много хора спрях да се интересувам. Разочароваха ме с всички – с комбинации, стари връзки, нови връзки, стари лица, нови лица. Вече е много отчайващо“. 

„От парламента всичките трябва да ги изхвърлят. Всичките гледат да лапат, а няма никой, нищо насреща. Шоу стана политиката. Режисьорите са всичките“. 

„За алтернативата сега на предстоящите избори не я виждам. Аз съм историк по образование, проследявал съм историята от Освобождението до 9 септември 1944 г. какви хора са ни управлявали тогава – не само политици, а държавници, които са мислили за страната. А сега – хора на конюнктурата, хора на интереса“.  

„Според мен най-страшното е да не откажем много от младите хора да гласуват, а още по-страшното е те да хванат първия самолет и да напуснат страната“. 

Велико Търново е университетски град и неговата академична общност е важна част от предизборния и изборния процес. Ректорът на ВТУ и председателят на Студентския съвет са част от Инициативния комитет, издигнал президентската кандидатура на Румен Радев и Илияна Йотова. Университетски преподаватели традиционно са част от кандидат-депутатските листи на леви и десни формации. На дневен ред ли е предстоящият вот две в едно пред студентите: 

„Вълнува ни да продължим да учим присъствено, изборите не ни вълнуват“. 

„Избягвам да си пълня главата с токсични неща от парламента точно.  

„Това е актуален въпрос в България – политиката. Като млади, ние сме хората, които могат да променят. След тези избори малко се постреснах, тъй като бях много обнадеждена за една определена партия, но след като не можаха да направят това, което се очаква от тях, има доза разочарование. Предразсъдъците са много в България и затова на всеки трябва да се даде шанс. Всеки дава обещания, всеки се старае да ги изпълни, но някак си силите ли не им достигат, нарочно ли го правят. Разочарована съм.  

„По принцип само и единствено ме вълнува да си изкарам образованието, от политика не се вълнувам. Бих гласувал за Луна, защото ме кефи, политиката си е шоу, просто да стане малко повече“. 

И докато академичната младеж във Велико Търново е съсредоточена как ще мине учебната година, за по-възрастните великотърновци дилемата е как ще се изкара предстоящата зима: 

„Мен ме притеснява зимата как ще изкараме. Не ме притесняват изборите, който ще да дойде, за нас някак си няма да е много добре“.  

„Цените се повишават, заради пандемията. Тези увеличения, които ги дадоха към пенсиите, сме ги изяли няколко месеца преди това. До сега не съм чувал политик да се намеси, освен за собствените си заплати“. 

„По-важни са изборите, отколкото зимата. Човек все някак си се нагажда и успява да се пребори с природата и с неудачите, които ни се сервират. Стремя се да не се интересувам толкова много да се задълбочавам“. 

„Зимата е важна за всички, но и другото е важно, от там идват решенията как ще изкараме зимата“. 

„Ако се избере стабилно народно събрание, за да се сформира добро правителство, което да може да подобри състоянието на държавата. Да се надяваме, че може, ама хората са доста обезверени. Политическата криза създаде несигурност за утрешния ден“.  

„Зависи и от нас – трябва да мислим, когато избираме. Хората, които се представят, трябва да имат програми, да знаем кое на нас ни харесва, кое не ни харесва. Струва ми се, че голяма част от избирателите не мислят, малко се поддават на течението. Много зависи от културата на народа“. 

Репортаж от Велико Търново на Здравка Маслянкова можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация