Ето какво усеща човек, когато умира

За смъртта и за това, което следва след нея са писани много книги, изказани са много мнения и са направени не малко проучвания. И все пак никой не може да каже с точно какво усеща умиращият човек или какво се случва след смъртта с него. Най-вероятно с всеки е различно, не се знае.
Едно обаче е общото и то е, че всеки се страхува до известна степен от смъртта. Американски изследователи са установили, че дори след като сърцето спре, човекът продължава да бъде в съзнание и да усеща какво се случва с тялото му и около самия него. Все пак знаем, че за час на смъртта се определя онзи, в който сърцето спре, тъй като кръвта спира да стига до мозъка и това забавя дейността му. Истината е, че смъртта на невронните връзки може да отнеме няколко часа след спиране на сърцето. И през това време човек чувства, защото мозъчната кора работи бавно. Това може да обясни и защо хората, преживели клинична смърт могат да разкажат какво се е случило с тях или да кажат какво са чули да си говорят лекарите. Те разбират какво става около тях, но не могат да реагират по никакъв начин с тялото си.
За да разберат какво усещат умиращите хора, учените са разпитали хора, преживели клинична смърт. Благодарение на тях са установени 7 неща, които могат да се изпитат или случат. Това са страха, виждане на образи на семейството, виждане на ярка светлина, образи на преследване, образи на растения или животни, спомени за събития, които са се случили скоро на човека, усещане за дежа вю.
Емоциите при всеки са различни. Някои споделят, че изпитват страх, други – мир и спокойствие. Някои били обгърнати от ярка светлина, други видели лъвове и тигри. Ако усещали как се отделят от тялото си, други видели своите починали близки. Според учените това зависи от опитът, който човек имал през жизнения си път.
Според изследователите смъртта не боли. Малко преди да почине умиращият човек може да се оплаква от проблеми със съня, дишането или умора. Симптомите отслабвали колкото по-близо отивал човек до смъртта. При проведено проучване за мислите на здравите и умиращите хора, се оказало, че умиращите не се страхуват толкова от смъртта, колкото здравите. Първите мислят по-скоро за постигнатото в живота, за религията, за смисъла на живота, за семейството си, а не за смъртта. Това не може да се каже за здравите, чиито думи по отношение на смъртта били по-негативни и тревожни.
Прочети цялата публикация



Какво не трябва да се прави по време на лятното слънцестоене
Ръководството на Левски: Няма да платим нито евро, преди компетентните институции да се произнесат
Макгин: Попадението ми срещу Хаити не бе красиво, но на кого му пука (ВИДЕО)
Минчо Коралски: За политика на сериозни реформи няма готово общество
50-годишната Милица Гладнишка призна: Не искам сватба!
Човек от щаба на Душан Косич напусна Локомотив Пловдив
Страх ме беше от новата роля, няма да взема втори Оскар за нея: Рами Малек
Микел Артета: Сега можем да празнуваме
Вече е неизбежно: Ще ударим стената!
Нощ на реванши и исторически триумфи: Испания изригна, Египет пренаписа историята - отзиви и коментари
Какво вещаят звездите за днешния ден
Още апартаменти – повече данъци? Обмислят нова формула за имотите
Renault обнови Megane E-Tech electric (Видео)
Abarth представя новия Abarth 600e в света на игрите с Gangstar Vegas
От скица до легенда: дизайнерският екип на Jeep® разкрива тайните на идентичността на марката
Мъж загина при пожар в Полски извор
Пребиха мъж на улица във Велико Търново
Нова ера за интензивното лечение във ВМА: Клиниката е изцяло реновирана
Роми на бунт срещу наркотиците в София
Стрелба в училище във Филипините, има жертви и ранени