БНР | 08.10.2021 08:32:59 | 63

До какви опасности ще доведе продължаващото глобално затопляне


"Повече от половината хора на Земята, чийто живот е застрашен от глобалното повишаване на температурите, живеят в Индия", съобщава агенция „Блумбърг“, позовавайки се на изследването в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Учените са направили статистически анализ на метеорологичните условия в 13 115 градове по света от 1983 до 2016 г., използвайки за сравнение индекса WBGT - индикатор, който отчита температурата и влажността на въздуха, скоростта на вятъра и топлинното излъчване, наричан още „термометър на влажността”.

Международната организация по стандартизация заявява, че когато показанията на този „термометър“ надвишават 30ºС, работещите се сблъскват с потенциално смъртоносни заболявания заради прегряване.

Въздействието на горещините в градските райони е значително по-сериозно и ще продължава да се увеличава в много други области, посочва БГНЕС.

"Почти всеки пети човек на Земята през последните 30 години е подложен на въздействието на градските горещини", твърди Кели Кейлър от Калифорнийския университет.

В Индия се намират 17 от 50 градове, които са пострадали най-силно от екстремните горещини, предизвикани от изменението на климата.

Второ място в световния рейтинг заема Ню Делхи, а начело в списъка е столицата на Бангладеш - Дака.

„Нашият анализ поставя под съмнение бъдещото устойчиво развитие на планетата, както и справедливото състояние на хората, които живеят в някои особено опасни градове.

Измененията на климата увеличават честотата, продължителността и интензитета на горещините в цял свят”, твърдят авторите на изследването.

Междуправителствената група на ООН по изменението на климата представи през лятото доклад за текущата екологична ситуация на планетата.

Експертите заявиха, че през следващите десетилетия всички страни ще усетят признаците на глобално затопляне, тъй като покачването на температурата на планетата ще достигне критични за селското стопанство и здравето стойности.

Според тях всички пожари през лятото тази година в САЩ, Канада, Гърция, Турция, Сибир и други региони са само началото на сериозните последици от изменението на климата.

Прочети цялата публикация