БНР | 09.10.2021 10:49:17 | 183

Идва ли краят на вундеркинда на консерваторите Себастиан Курц


Мощен корупционен скандал разтърси Австрия. Развръзката се очаква във вторник, когато се очаква гласуване на вот на недоверие в парламента. Канцлерът Себастиян Курц е обвинен, че с пари на данъкоплатците е финансирал медийна кампания за изграждането на положителен образ, помогнал му първо да оглави консервативната „Народна партия“, а след това да стане канцлер. Един милион и триста хиляди евро за две години - толкова е струвала кампанията, включваща публикуването на данни от несъществуващи социологически проучвания в негова полза. Резултатът е впечатляващ - от 18 процента през 2016 година подкрепата за партията на Себастиян Курц скача на 35 процента, след като той е избран за лидер. „Сензация“ пише в голямо заглавие таблоидът „Österreich“, публикувал манипулираната социология.

За първи път в историята на Австрия прокуратурата обискира канцлерството. Влиза и в централата на „Народната партия“, във финансовото министерство и в редакцията на таблоида. „В сравнение с това, Ибиса е малък остров в Средиземно море“, коментира политологът проф. Петер Филцмайер, намеквайки за корупционната афера на бившия вицеканцлер на Себастиян Курц. 

В разследването си прокуратурата стъпва върху разменени текстови съобщения между Себастиян Курц и негови най-близки съветници.

„Има много мои есемеси, които са извадени от контекста. Всичките са от преди пет години. Нито един от тези есемеси не съдържа мое нареждане за каквото и да било. А прокуратурата твърди въз основа на тези съобщения, че Курц дърпа конците“. Така се оправда Себастиян Курц в телевизионно интервю. И изрази увереността си, подкрепен от съпартийците си, които твърдо застанаха зад него, че въпреки корупционния скандал ще остане канцлер

„Разбира се! И при най-доброто желание не мога да си представя друга коалиция освен със Зелените. Говорих с Вернер Коглер, уведомих го. Работата в правителството върви добре“.

Не така звучи обаче вицеканцлерът и председател на Зелените Вернер Коглер. Неговата партия инициира разговори с всички парламентарни партии в търсене на изход от правителствената криза, паралелно с консултациите, които проведе президентът Александър ван дер Белен.

„Ситуацията е сложна заради много тежки обвинения срещу канцлера, които според нас поставят под въпрос дали той може да изпълнява задълженията си. Затова смятаме, че сме длъжни да търсим други възможности с останалите парламентарни партии“, каза Вернер Коглер и обясни какво има предвид с твърдението си, че Себастиян Курц не може да изпълнява пълноценно задълженията си на федерален канцлер:

От една голяма и отговорна партия може да се очаква, че ще намери в редиците си политици, които могат да поемат поста канцлер, вместо да тропа с крак и да настоява този пост да продължава да заема човек, който години наред ще бъде зает със съдебни дела“. 

Опозицията в Австрия ще иска вот на недоверие на кабинета КурцПартньор на Курц оспорва способността му да остане канцлерКурц отрече обвиненията на австрийската спецпрокуратура

Най-голямата опозиционна партия, социалдемократите, към този момент отказват да влизат в спекулации за ново правителство, обяви председателят на партията Памела Ренди-Вагнер.

„В такива кризи е много важно да останем в диалог. Според нас от Зелените зависи как ще се развие кризата. Те трябва да решат дали ще продължат да подкрепят „системата Курц“, оставайки в правителството“.

„Системата Курц“ изгради светкавичната политическа кариера на 35-годишния австрийски канцлер от виенския работнически квартал „Майдлинг“. Честван като „вундеркинд на консерваторите“ и „младата надежда“ на „Народната партия“, Курц още на 24 години става държавен секретар, на 27 вече е външен министър, а на 31 - канцлер на алпийската република.

Според прокуратурата Себастиян Курц е знаел за схемата, която го е облагодетелствала, казва Ева Концет, журналист от разследващото австрийско издание „Фалтер“: 

„Доколкото разбираме, а това твърди и прокуратурата въз основа на разменените съобщения между Курц и съветниците му, става дума за уговорена схема. Едно от тези съобщения например гласи, цитирам: „Както се разбрахме, изпращам данните от социологическото проучване. Има една подробност: мобилният телефон, от който са въпросните есемеси, е конфискуван още през ноември 2019 година. Още тогава партията е знаела, че се очаква разследване. От тогава партията усилено защитава председателя си, вместо да се концентрира върху управлението на страната по време на пандемия. Накратко - „Народната партия“ е авторът на редакционно съдържание в определени медии“.

Именно това - публикуването на държавни съобщения в медиите, не е нещо ново за австрийката преса. През миналата година държавни учреждения са платили 222 милиона евро публични средства за такива рекламни съобщения, които според анализатори изкривяват пазарния модел на медийната среда в Австрия.

„От появата на Себастиян Курц на политическата сцена наблюдаваме безпрецедентен ръст в политическия пиар. Само в канцлерството, т.е. в кабинета на канцлера, с пиар се занимават около 60 души. Това са хората, които подготвят медийни публикации за работата на канцлера. През последните 20-ина години поради намалено финансиране редакциите, особено обществените медии, рязко се свиха. Сега срещу тях е изправена цяла армия пиари, или по-точно рекламисти и пропагандатори на правителството. Няма как изходът от този сблъсък да не е в полза на правителството. Резултатът е отслабване на традиционните, класическите медии, които държат на качествената журналистика“, обясни за предаването „Събота 150“ австрийският медиен експерт и преподавател във Виенския университет проф. Фриц Хаусйел. А Ева Концет ни връща към актуалния корупционен скандал и неговото политическо измерение:

„Зелените, по-малкият коалиционен партньор в правителството, проведе разговори с всички парламентарни партии. Успоредно с това и президентът проведе консултации. Всичко това ме навежда на мисълта, че идва краят на това коалиционно правителство. И краят на Себастиян Курц като канцлер. Обвиненията са много тежки - става дума за корупция и измама, които се наказват с лишаване от свобода“. 

Прочети цялата публикация