БНР | 12.10.2021 10:27:02 | 109

Макрон представи инвестиционен план "Франция 2030" за 30 млрд. евро


Франция желае да се превърне в лидер до 2030 г. в производството на зелен водород и да изгради нови, по-малки ядрени реактори като част от инвестиционен план на стойност 30 млрд. евро, насочен към насърчаване на индустриалните шампиони и иновации, заяви във вторник френският президент Еманюел Макрон, предаде Ройтерс.

Говорейки шест месеца преди президентските избори в страната, Макрон посочи, че неговата дългосрочна пътна карта, наречена "Франция 2030", ще гарантира, че страната ще декарбонизира масово своята индустрия и ще докара индустриалното производство в ключови области близо до дома.

"Трябва да водим битката за иновации и индустриализация едновременно“, каза той пред група предприемачи и добави: "Нуждаем се от държава, която произвежда повече, като това е единственият начин, който ще ни позволи да продължим да финансираме нашия социален модел".

Макрон отбеляза, че планът ще даде ключова роля на малки, подвижни стартиращи фирми в изграждането на индустриалното бъдеще на Франция, заедно с утвърдените гиганти.

Посочвайки недостига на предпазни маски при избухването на коронавирусната пандемия, френският президент каза, че от една страна кризата е показала истинска уязвимост за всички, а от друга страна, колко важни са иновациите и промишленото производство, близки до дома.

Той разкри, че Франция планира да инвестира 1 милиард евро в малки модулни реактори, тъй като се стреми да намали френския т.нар. "въглероден отпечатък" чрез увеличаване на производството на ядрена енергия.

Макрон също така заяви, че Франция има за цел да стане лидер в производството на зелен водород до 2030 г. с най-малко две гигафабрики за електролизатори.

"Трябва да възстановим рамката за продуктивна независимост на Франция и Европа“, посочи Макрон.

Според него Франция ще се стреми да построи първия си нисковъглероден самолет до 2030 г., а също така да построи и голям брой електрически превозни средства.

30-те милиарда евро идват в допълнение към плана за възстановяване на стойност 100 милиарда евро, обявен миналата година, за да помогне на Франция да се справи с последиците от коронавирусната пандемия, като голяма част от средствата ще отидат за насърчаване на екологичните енергийни политики.


Прочети цялата публикация