Йордан Божилов: Влошените отношения Русия - НАТО не са предизвестие за конфликт
"Има сериозно влошаване на дипломатическите отношения между Русия и НАТО след затварянето на представителството на Русия в НАТО, така и на представителството на НАТО в Русия, което лишава двете страни от възможността за по-пряк диалог, тъй като Русия и НОТО имаха доста въпроси, по които работеха и предполагам, че ще продължат да работят. С този акт отношенията слизат на едно от най-ниските нива през последните десетилетия. Това в никакъв случай не трябва да се приема като повишаване на военното напрежение. Това не е предизвестие на конфликт, в никакъв случай!".
Този коментар направи пред БНР Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност.
"НАТО има много ясна политика по отношение на Русия, тя е записана в документите и е одобрена от всички държави. Това е изграждане на отбрана и сдържане за защита на всички държави от НАТО, което е основната задача и функция на НАТО. Алиансът има т.нар. премерен отговор на рисковете към Русия - това означава разполагане на необходими, но минимални сили, които да покажат, че всички държави са защитени. ... Този умерен отговор се разполага и по отношение на Черно море. Ние нямаме тук струпване на огромни натовски сили, а имаме разработване на планове за защита и за действие", обясни експертът и добави, че Русия затваря за месеци огромни територии от Черно море за провеждане на военни учения, което изисква отговор от страна на НАТО:
"Отново подчертавам, че той не е нападателен, а отбранителен!".
Министрите на отбраната от НАТО приеха план за противодействие на евентуално руско нападение.Стратегията отива по-далеч от съществуващите регионални планове за отбрана, четем в първите коментари след срещата на министрите в Брюксел. Конфиденциалният документ изисква от натовските държави да се подготвят да отразят възможни едновременни атаки в Балтийско и Черно море, при които могат да бъдат използвани и ядрени оръжия. И макар дипломати от Алианса да изтъкват, че не очакват нападение от Русия в обозримо бъдеще, Пактът смята, че трябва да се вземат мерки в отговор на новите руски оръжейни системи.
В същото време Москва отрича да има агресивни намерения и упреква на свой ред НАТО, че с това решение дестабилизира Европа. Съвсем конкретно, руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко обвини Алианса, че се опитва да превърне Черно море в арена на конфронтация. И добави, че Москва наблюдава активността на НАТО в България и Румъния.
Това изказване идва след срещата на министрите на отбраната от Алианса и след черноморската обиколка на шефа на Пентагона Лойд Остин, който посети Грузия, Украйна и Румъния.
Русия обвини НАТО, че се опитва да превърне Черно море в арена на конфронтацияНАТО одобри план при евентуална атака от страна на Русия
"Украйна и Грузия са ключови партньори на НАТО, те изявяват желание за членство, но има път до приемането им. Аз предвиждам в бъдеще засилено развитие на партньорството с Украйна, с оглед на това - ако Киев продължи да има желание за членство, това да стане. Но в никакъв случай не може да става въпрос за някакво вето от други страни за суверенно право на Украйна да избере своя път на развитие", смята Йордан Божилов.
Според него визитата на Лойд Остин е потвърждение, че САЩ - като държава с най-голямо влияние в рамките на НАТО - се ангажират за сигурността на региона:
"България не беше включена в обиколката на Остин най-вече заради предизборния процес у нас. Сигурен съм, че след като имаме редовно правителство и парламент, ще имаме много повече международни контакти".
Експертът коментира и отношенията на САЩ и Китай:
"НАТО вижда Китай като стратегически конкурент, не като противник".
Интервюто на Весела Владкова с Йордан Божилов в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Прочети цялата публикация