Кьовеши: Политиците да решат дали Европейската прокуратура ще е тигър или кученце

В първите 3 месеца от работата на Европейската прокуратура са получени 1700 сигнала и са започнати 300 разследвания. Това заяви европейският главен прокурор Лаура Кьовеши в интервю за телевизионния канал „Ал Джазира“.
„Нанесените щети на европейския бюджет се изчисляват на 4,5 милиарда евро само от случаите, които ние разследваме. Само за три месеца ние разкрихме щети в такъв размер, но имаме много малък бюджет. Затова казвам: Каква искаме да е Европейската прокуратура – тигър или малко кученце? Това е решение на политиците.“
Бюджетът на Европейската прокуратура е 45 милиона евро, а неотдавна Еврокомисията отказа да назначи повече експерти в службата.
Лаура Кьовеши посочи недостатъчния бюджет като риск и да не могат да бъдат предотвратени злоупотребите със средствата за възстановяване от пандемията. По думите ѝ в момента европейската прокуратура разследва най-вече престъпления, свързани с трансгранични ДДС измами.
„Имаме много малко случаи, свързани с корупция. Повечето ни случаи са за ДДС измами. Има случаи с много високи щети – над 80 милиона евро са щетите от престъпление в шест или седем страни членки. Сега Европейската прокуратура има бърз достъп до документацията на всичките 22 държави, които са част от прокуратурата и в бъдеще това разследване ще обхване всички тези държави.“
По-рано тази седмица Европейската прокуратура съобщи, че под нейния надзор днес са били задържани 10 души в България, Италия и Германия по подозрение за измами с ДДС.
Прочети цялата публикация

И в процеса срещу Иван Портних възникна въпрос дали да се гледа в София, или във Варна
Евгений Кънев: Има голяма вероятност този бюджет да доведе до неуправляемост на публичните финанси
Игор Грецки: "След Путин ще дойде друг Путин"
Стойчо Кацаров: ЕК съди България за правила, които създават условия за корупция в здравеопазването
Ниската раждаемост - фатална за Източна Европа?
ПП–ДБ видя схема за присвояване на държавни активи и средства в ЖП
Euractiv: Брюксел разглежда "компромисен" заем за Украйна от €90 милиарда замразени руски активи
Западът трябва да се подготви за смъртта на Путин
Божидар Андреев обясни за допинга
Виктор Орбан: По-нататъшното предоставяне на пари на Украйна означава още война
Голям празник в навечерието на Коледа: тези имена черпят на 23 декември
Изкривена реалност в Кремъл: как фалшивите доклади подвеждат Путин за войната в Украйна
Храмът “Успение Богородично” в Русе се нуждае от спешен ремонт
Около 100 000 коли ще излязат от София за празниците. Какви са промените по пътищата
Мохамед Салах спаси Египет с драматичен гол в последните секунди
Внимание, шофьори! Ограничават движението на камиони над 12 т по "Тракия", "Струма" и "Хемус"
Времето: На Бъдни вечер дъждът преминава в сняг
Снимка с история: На точното място срещу напускащия премиер