БНР | 24.10.2021 13:17:46 | 154

Празник на смилянския фасул ще се проведе в село Смилян на 30 октомври


Конкурсът за "Най-оригинално пано от смилянски фасул" ще се проведе за 19-ти път. Той е част от ежегодния Празник на смилянския фасул, организиран от Народно читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927" и Кметството в село Смилян на 30 октомври.

Заради ситуацията с Covid-пандемията творбите в Националния конкурс ще бъдат приемани до 14 часа на 27 октомври.  Всяко пано, участващо в конкурса, следва да бъде придружено от подписана от родител Декларация за съгласие (Приложение 2). 

Работите на участниците в конкурса ще се приемат в Посетителски информационен център - с. Смилян на адрес: ул. „Бреза” 18, с пощенски код 4770.

Условията за участие в конкурса са три:

„Първата е възрастовата граница от 4 до 14 години, разпределени в три подкатегории - до 6 години, 1-ви- 4-ти клас, 5-ти – 7-ми клас. Второто условие е паната да бъдат изработени и със смислянски фасул, може да не са изцяло изработени със смилянски, но в тях трябва да има и смилянски фасул и третото условие е паната да пристигнат при нас три дни преди датата на празника. В условията на пандемия от миналата година ние сме длъжни да ги поставим под карантина за 72 часа преди да осигурим достъп на посетители и излагането им за гостите на празника“, каза за БНР Илия Годев секретар на читалище "Проф. д-р Ас. Златаров 1927" в с. Смилян.


Заради извънредната епидемична обстановка няма да има фолклорно- хумористична програма и организирано изхранване от типа почерпка или курбан заради риска от разпространение на заразата от Covid-19.

„Остават базара със щандове на производители на смилянски фасул, който ще се проведе в парковото пространство пред кметството и читалището, изложбата на пана от конкурса най-оригинално пано и смилянски фасул, възможност за посещение на етнографската сбирка "Смилянски фасул и традиционни родопски терлици", допълни за "Хоризонт" Годев.

В получените досега пана за участие в конкурса има макети на сгради като Часовниковата кула, която е безспорен символ на селото.

„Няколко забележителности, които са разположени в селото - сградите на кметството, училището, читалището. Има пана с конкретна тематика - лаптоп от смилянски боб, направен с клавиатура, имаме дори и космическа тема - едно дете преди години направи макет с космонавти, приземил се на Марс, една голяма тенджера, в която сложил фасулеви зърна с надпис „Храна за космонавти", допълни Илия Годев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация