Fakti.bg | 01.11.2021 15:23:03 | 251

ФАКТИТЕ за и около личността на Кирил Петков


Изглежда едно от най-трудните неща в обществено-политическия дебат в България е да се заемат позиции, в които има съобразяване с обективните факти.

Точно такава е ситуацията около личността на Кирил Петков и конституционния му казус.

Едната част от публичните говорители - къде от симпатия, къде от определен личен интерес брани Кирил Петков, независимо от обективните факти, а другата го клейми поради цивилизационни и/или политико-икономически причини.

А какви всъщност са ФАКТИТЕ за Кирил Петков в хронологичен ред, от това малко хора се интересуват, но те са важните в контекста на предстоящите парламентарни избори.

ФАКТ е, че Кирил Петков е най-успешният министър на икономиката в последните около 70-75 години. Най-малкото нито един от субектите, били преди него на този пост, не може да се похвали със спирането на милионни течове към политико-икономическата мафия в България, а Петков може. Благодарение на него в България през последните месеци влязоха и нови чуждестранни инвестиции.

Това, че по време на министерстването му ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" (и в някаква степен БСП) бяха най-големите хулители на работата му, потвърждава в някаква степен неговата политическа и професионална надеждност.

Докато те го хулеха на общо основание, а обикновените трудещи му се радваха, изведнъж се появи казусът с двойното му гражданство. И ако в началото беше мътно и не ни се вярваше, съзирахме атака, базирана на измислица, то впоследствие здравият разум и личната обективност спомогнаха с просто око да се види, че нарушението на Конституцията от негова страна е ФАКТ. Разбира се, за който иска да види.

От десет кладенеца вода може да се носи, стотици трактовки могат да се извадят в полза на Кирил Петков - предимно с емоционален характер, но това не може да промени ФАКТИЧЕСКАТА реалност и в този смисъл Конституционният съд взе логично и съобразено с Конституцията ни решение.

А че този съд прилага двойни стандарти няма никакво съмнение. ФАКТ е.

Че Конституцията ни е пълна с "мини", заложени от сравнително учени комуняги, някои от които и до ден-днешен се бъркат в българската политика, това също е ФАКТ, срещу който обаче Кирил Петков и компания не надигат глас в пълна степен. Посочват се слабостите в основния ни закон, но не и виновниците за това. Както и техният комунистически генезис, който е предопределящ.

В този ред на мисли притеснителен ФАКТ е, че липсва категорична позиция на "Продължаваме промяната" за скъсване с комунистическото и посткомунистическото минало и настояще - а това са хора, фирми и партии, които са носител и вносител от Изток на корупцията, с която Кирил Петков, Асен Василев и компания твърдят, че ще се борят, ако им бъде дадена тази възможност.

Това може да се случи преди всичко през Закон за лустрацията, а след това и чрез промени в съдебната система и законодателството като цяло, които да гарантират справедливост и непреодолими препятствия за корупционни схеми. Всичко друго е ала-бала. И за съжаление от ПП като че ли са тръгнали по пътя на алабалистиката, защото в листите им има трима агенти на зловещите комунистически служби.

Освен споменатото дотук, когато човек си изгражда мнение за някого, хубаво е да види кои го хули и кой го хвали.

ФАКТ е, че цялото парламентарно статукво плюс проруските Атака, Възраждане, АБВ, както и МВРО атакува Кирил Петков. Това показва, че Петков може би не е от тяхната порода и никак не им харесва, че той е фактор, и то харесван такъв от млади и стари в страната. А извън нея още повече. По обясними причини.

Може обаче и да е просто ревност.

ФАКТ е и обаче, че човек като Огнян Герджиков определя решението на КС за Кирил Петков като "правен абсурд", а човек като Андрей Райчев с публичните си изяви вдига акциите на "Продължаваме прoмяната".

Лошо впечатление прави и това, че другият мотор на ПП - Асен Василев, е силно предразположен пред журналист като Беновска. Пя ѝ "Хубаво си моя горо".

А до този момент към поканата от ФАКТИ за разговор не се взима никакво отношение. Дори не ни отказват. Мълчание. "Има такъв народ" правеха същото и виждаме докъде стигнаха.

Всеки има времето и възможността сам да си направи изводите. Или както е модерно напоследък: Всеки сам си преценя.

Прочети цялата публикация