БНР | 03.11.2021 14:53:51 | 261

Петролът поевтинява с близо 3% след ръст на складовите петролни запаси в САЩ


Петролните фючърси поевтиняват с близо 3% след силно нарастване на складовите запаси на суров петрол и на петролни дестилати в САЩ през последната седмица.

Фючърсите на петрола Брент с доставка през януари се понижават през следобедната европейска търговия с 2,6% към 82,50 долара за барел, докато декемврийските фючърси на американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 3,12% към 81,30 долара за барел.

Късно снощи Американският петролен институт (API) отчете скок на складовите запаси на суров петрол в САЩ за седмицата до 29 октомври с 3,6 млн. барела, докато запасите на петролни дестилати нараснаха с 537 хил. барел, а тези на бензин се понижиха с 552 хил. барела.

Междувременно и Енергийната информационна администрация на САЩ представи преди малко данни за нарастване на складовите петролни запаси през последната седмица с 3,29 млн. барела до общо 434,1 млн. барела.

Вниманието на участниците на петролните пазари е насочено и към края на заседанието на Федералния резерв тази вечер, както и към срещата в четвъртък във формата "ОПЕК +".

Очаква се Фед да започне да намалява месечните си покупки на облигации по програмата, известна като "количествени облекчения", като в същото време инвеститорите ще следят внимателно и дали американските централни банкери ще променят оценката си за инфлацията или дали шефът на банката Джером Пауъл ще се опита да парира растящите пазарни очаквания, че увеличението на лихвите в САЩ може да започне по-рано, отколкото се очакваше.

По отношение на утрешната среща на ОПЕК и нейните съюзници, начело с Русия, президентът на САЩ Джо Байдън и други засилиха натиска върху "ОПЕК +" да увеличат производството по-агресивно от планираното до момента. По-рано в сряда Байдън каза пред репортери на срещата на върха по климата COP26 в Глазгоу, че "не е правилно" Русия, Саудитска Арабия и други производители да ограничават петролното производството, за да повишат цените.

Графика петрол Брент/ долар

Прочети цялата публикация