Fakti.bg | 05.11.2021 08:57:47 | 251

Влошаване на ситуацията в Донбас: Какви са перспективите?


Последните събития, свързани с изостряне на ситуацията в Донбас, повдигат много въпроси, но на първо място защо се случи това и какви са перспективите за разрешаване на конфликта.

Има различни версии за произхода му, но след седем години от началото на военните действия стана очевидно, че конфликтът е изкуствено поддържан от Русия с помощта на доставки на оръжие, пълноценно финансиране на „републиките“, които дори не призна, и - най-важното: създаването на властова структура в тях, сред които са и пълноценни силови служби, които са изцяло контролирани от Руската федерация. Още повече, че т. нар. „Луганска и Донецка народни републики“ Русия не иска да ги приеме в състава си.

Това е основната цел на Кремъл

- да установи контрол над цяла Украйна, а т. нар. „републики” са само един от инструментите за решаване на този проблем.

Всичко това отговаря на по-голямата задача на Кремъл: да запази този рудимент като „зона за своето влияние“, чрез която той постоянно „умножава конфликтите“, за да предотврати „бягството“ на преди всичко на бившите съветски републики.

Тази тактика вече е използвана в Приднестровието, Нагорни Карабах, Абхазия и Южна Осетия и сега наред е Украйна.

Как според Москва е възможно да се установи контрол над Украйна? Русия от самото начало говореше за „гражданска война“ в страната и настояваше за провеждане на преки преговори между Киев и Донецк и Луганск, както и за създаването на федерална държава, в която Украйна да остане де юре независима, макар и не за дълго, тъй като всички ключови въпроси за развитието на държавата в този случай ще трябва да бъдат съгласувани със сепаратистите, тоест с Москва.

Именно поради тези причини Русия подписа Минските споразумения

де юре като един вид гарант, а де факто като страна в конфликта,

Освен това в сравнение с 2014 г. броят на вярващите в "гражданската война" бързо намаля.

Това не пречи на Кремъл с помощта на частните армии да подклажда напрежението. В Русия официално тези военни формирования са извън закона, но това не пречи на официалните власти да ги използват в горещи точки. Само за статистиката ще отбележим названията на частните военни формирования, които воюват в Донбаас на страната на сепаратистите. Това са– «РБС-груп», «Антитеррор», «Центр R», Morgan security Group, E.N.O.T corp., Cossaks, ЧВК МАР, но и получилата най-голяма известно частна армия «Вагнер». Става дума за хиляди руснаци, който действат в региона и изпълняват задачи от Кремъл като сплашване на местното население.

Между другото, точно това е проблемът, на който Кремъл не обърна внимание по време на подписването на Минските споразумения, най-вероятно поради факта, че

„украинският въпрос“ е бил планиран да бъде решен набързо.

Така руснаците се надяваха да се възползват от принципа „победителите не се съдят.“, но това не се получи. Вместо това: конфликтът продължава повече от седем години и в хода му участват различни военни формирования, както и силите за сигурност на т. нар. републики, включително и "командированите" руснаци. Те извършиха много военни престъпления, които нямат давност.

ООН дори определи концлагера "Изоляция" в Донецк като едно от най-страшните места на Земята.

На 30 декември 2020 г. ПАСЕ прие резолюция за състояние на процедурата по наблюдение, в която в прав текст е посочено, че РФ е страна в конфликта, която трябва да изпълни изцяло споразуменията от Минск.

Освен това ПАСЕ призова Русия да прекрати окупацията на Крим и да прекрати предоставянето на подкрепа на незаконни въоръжени групировки, тоест военна интервенция в Източна Украйна под каквато и да е форма.

От своя страна Русия, въпреки че не се отказа от плановете си да върне Украйна в зоната си на влияние, се опитва да реши този проблем по различен начин и засили масовото разпространение на руски паспорти на жителите на окупирания Донбас, най-често от сила или чрез създаване на такива условия, при които това е жизненоважно за тях, например за пътувания до Русия. Целта на подобни действия е да превърнат местното население в „руски граждани“, макар и фалшиви, тъй като без съветския рудимент на „регистрация“ те не са, така да се каже, „пълноценни“ и могат да разчитат на малко. Вярно е, че това не помогна, такива паспорти не бяха признати в Европа, тоест съществуващото „статукво“ остана, Русия е агресор, който нарушава правата на жителите на окупираните територии.

Това е основната причина за настоящото изостряне в Донбас,

по време на което Русия с помощта на демонстрация на военна сила се опитва да промени сегашната ситуация в своя полза, но благодарение на адекватния отговор на НАТО на тези събития, както и разбирането на Кремъл за степента на нарасналата военна мощ на Украйна, която ясно показва, че една война няма да е просто "разходка" за Русия.

От своя стран украинските военни заявиха, че са готови да отговорят на всеки сценарий.

Тоест това, което масмедиите от „постсъветското пространство“ наричат ​​„голяма война“, най-вероятно няма да се случи и това е обнадеждаващо.

Владимир Ростоцки, политолог, Русия

* със съкращения

Прочети цялата публикация