Fakti.bg | 23.11.2021 11:25:34 | 172

Признаха за съзнателни същества октоподи, калмари и омари (ВИДЕО)


Октоподи, калмари и омари влизат в клуба на съзнателните същества (поне във Великобритания). Правителството на Обединеното кралство официално е включило ракообразни – включително сладководни и морски раци и омари – и главоноги мекотели – включително октоподи, калмари и сепии – в своя законопроект за хуманно отношение към животните. Това означава, че тези представители на животинското царство са признати за „същества, притежаващи съзнание“ във Великобритания, пише сайтът IFLScience.com.

Този ход идва след независим преглед, извършен от екип, ръководен от д-р Джонатан Бърч, доцент в катедрата по философия, логика и научен метод на Лондонското училище по икономика. Те разглеждат над 300 проучвания и откриват „силни научни доказателства, че ракообразните и главоногите са разумни“. Съзнанието е субективно понятие, за което се спори от векове, но като цяло се отнася до способността за съзнателно възприемане на емоции и усещания като болка.

За съзнателни вече се имат предвид гръбначните, но октоподите и другите безгръбначни животни преди трудно се приемат като съзнателни, защото централната нервна система при тях е много различна от тази на гръбначните. Например октоподите имат мозък във формата на пръстен в главата си и осем други "минимозъка" във всяко пипало. Това обаче не означава непременно, че централната им нервна система е по-малко сложна, отколкото на някои бозайници, смятани за съзнателни от хората. Ако сте гледали документалния филм My Octopus Teacher , ще знаете, че главоногите могат да бъдат невероятно интелигентни, способни на забележително сложно поведение, включително потенциално физическа и емоционална болка. Има и някои солидни доказателства, че някои ракообразни изпитват чувство на болка.

„Изменението ще... помогне за премахването на голямото несъответствие: октоподи и други главоноги са защитени в науката от години, но досега не са получили никаква защита извън науката. Един от начините, по които Великобритания може да доведе до хуманното отношение към животните, е да защити тези безгръбначни животни, които хората често напълно пренебрегват“, заявява д-р Бърч.

Прегледът препоръчва да не се използват различни текущите търговски практики, включително варене на живи животни без зашеметяване, екстремни методи за клане, транспортиране на животните в ледена вода и продажба на живи ракообразни на необучени хора.

Правителството на Великобритания промотира това като „водещ път в хуманното отношение към животните“, въпреки че в изявлението му се посочва, че промяната няма да засегне незабавно съществуващото законодателство или индустриалните практики по отношение на това как тези животни се третират в кухните и магазините за домашни любимци. Засега остава законно готвач да хвърли жив омар в тенджера. Това обаче ще бъде взето предвид при оформянето на легализирането на хуманното отношение към животните в бъдеще.

Редица други държави предприеха подобни стъпки през последните години. Например, практиката да се варят живи омари, без първо да бъдат зашеметени, е незаконна в Швейцария, Норвегия, Австрия и Нова Зеландия.

Докато варенето на живи омари технически е забранено в САЩ поне от 1999 г., октоподите не са признати за „животни“, когато става въпрос за федерално финансирани изследвания в САЩ, така че не трябва да получават същите хуманни стандарти за третиране, препоръчвани за други лабораторни животни. Това означава, че октоподите не са защитени в природата или науката.

Прочети цялата публикация