БНР Стара Загора | 06.01.2022 14:32:38 | 60

Заради скока на тока - старозагорци свиват топлото в до една стая


Въпреки мораториума върху цените на тока и на парното за битовите абонати, старозагорци все по-трудно се справят със сметките за отопление.  За да посрещне разходите всяко домакинство прибягва до различни способи – едни пестят от други пера, втори отопляват само по една стая, трети избират плащане на равни вноски, четвърти спират климатиците нощем или когато са извън къщите си, показа проверка на Радио Стара Загора. 

Пенка Желязкова от Стара Загора е пенсионерка.  Тази година отоплява основно една стая, а през почивните дни, когато на гости идват и децата климатикът работи и във всекидневната. М Разглеждаме заедно бележките за заплатена енергия – оказва се, че за този ноември е платила по-малко, отколкото за същия месец преди година. Но за сметка на икономии – сега отоплява постоянно по-малка площ, а и ноември е бил топъл – изключвала е вечер климатика.

И ако заради икономиите и по-топлото време Пенка Желязкова  е платила по-малко за ток  този ноември, отколкото за същия месец преди година, не така стоят нещата при Здравко Желев от Стара Загора – за ноември той е платил 200 лева ток и определено чувства поскъпването. Казва, че миналата година не е стигал подобна сметка дори и в студените месеци. Семейството е с две малки деца, затова и се отоплява цялото жилище.  А за да посрещне по-високите цени, домакинството вече преразглежда разходите по други пера в бюджета – основно за развлечения и почивки. Здравко Желев не мисли, че наложеният мораториум ще изпълни обявената си цел – да защити битовите потребители от поскъпването на тока. Защото сега цената е замразена изкуствено и когато периодът изтече, потребителят ще трябва да плаща много повече.  

Добър или лош, мораториумът върху цените на тока и на парното за битовите абонати до март поне гарантира трайно „замръзване“ на цените. За старозагорката Светла Димитрова, която се отоплява на газ и за всички останали битови абонати, които разчитат на синьото гориво, за да топлят домовете си, мораториум няма. И сметките стават астрономически.

И ако в големия град традиционното отопление е електричество или газ, то в близките села печките на дърва и въглища са все така актуални.

 Красимир Петров от  Змейово си е закупил нужните количества още през миналата пролет. Категоричен е на дърва е най-добре.  Закупил ги е през пролетта, преди цената им да скочи. А тя е увеличена от октомври и вече тон дърва вървят за 240 лева.  Но търсене не липсва, казват от складовете.  


Прочети цялата публикация