Fakti.bg | 14.01.2022 17:00:00 | 255

Какво всъщност се случи в Казахстан? И какво предстои?


Той е блед, недоспал и уплашен. 26-годишният Алимшан Исбасаров от Алмати разказва в интервю по Скайп как е започнало всичко. На площада се събрали първо стотина души, после станали 200, 300, а накрая - около 20 000. Демонстрантите, сред които бил и той самият, се отправили към градската управа. Никой нямал никакво намерение да мародерства, да граби, камо ли да убива. "90% от хората бяха миролюбиви - просто стояха и гледаха. Но имаше разни млади хора, знам ли какви, може би просто им беше кипнало, бедни хора, ядосани заради ниските заплати и лошия си стандарт на живот. А може да са били и провокатори на тайните служби", разказва Исбасаров. В момента вече е относително спокойно, операцията на властите сякаш се е преместила в покрайнините на града, но въпреки това хората още ги е страх да излизат на улицата, твърди той.

Да, в Алмати все още има въоръжени войници и бойна техника по улиците, но иначе животът видимо се успокоява. Движението в най-големия град в Казахстан се нормализира, магазините отвориха врати. В цялата страна обаче продължава да цари тревога, казахстанците са загрижени за своето икономическо бъдеще.

На тези опасения президентът Касим-Жомар Токаев отговори с обръщение към нацията. "Той говори за социалните неравенства и необходимостта да се реши този проблем. Но също така и за олигархичните икономически структури", казва Евгени Шовиц, ръководител на казахстанското Бюро за човешки права. Шовиц казва, че редица фирми-монополисти, които Токаев изрично споменава, принадлежат на семейството на Нурсултан Назарбаев - президент на Казахстан в периода 1990-2019 година. Според правозащитника, събитията ще помогнат на Токаев да укрепи своята собствена позиция, да прокара реформи, да поведе борба срещу корупцията и да подсили държавния апарат - все планове, които той ясно назова в обръщението си.

И според икономиста Сергей Доминин, Токаев сега показва на населението как за тези 30 години Назърбаев е помогнал на редица хора да натрупат богатства. Икономистът мисли, че днес тези хора ще трябва да върнат част от натрупаното - доброволно или насила. А с парите ще може да се възстанови икономиката на Алмати и на други региони, особено тежко пострадали от протестите, смята Доминин.

Как се стигна до протестите в Казахстан?

Нека да припомним, че протестите в Казахстан започнаха заради увеличените цени на газа, но после ескалираха. Стигна се до насилие, а ситуацията стана доста непроницаема. В интервюто за ARD Исбасаров разказва: "Стрелбата започна, когато силите за сигурност явно решиха, че нищо друго не помага и хората няма да се разпръснат." Той твърди, че главното искане на демонстрантите било за оставката на президента Токаев. "Стрелбата започнаха не полицаите или военните, а силите за сигурност. При това стреляха не с гумени куршуми, а с бойни муниции", твърди младият мъж.

Според Темур Умаров, научен сътрудник в московския център "Карнеги", в момента правителството се опитва да убеди хората в своята официална версия за случилото се. Тази версия звучи така: "Главните виновници са терористи, свързани с външни сили. Пряко или косвено, съзнателно или не, помагат им представители на политическите елити в Казахстан."

Под "външни сили" се има предвид казахстанската опозиция зад граница, но Шовиц не вярва, че всичко това е можело да се случи без знанието на тайните служби в Казахстан. Той твърди, че протестите са били твърде многопластови. Едни са се надигнали заради ръста на цените, други - като политическа опозиция, плюс недоволни работници и млади хора от провинцията, особено засегнати от пандемията. После се появили дори ислямисти, които били идентифицирани в западните региони и в Алмати. А в суматохата се намесили въоржъжени криминални групи, близки до едни или други регионални елити, обяснява той.

В обръщението си президентът Токаев каза, че е бил направен опит за държавен преврат. Темур Умаров опровергава това твърдение с обяснението, че всъщност събитията са се развивали далеч от столицата и нито за миг не се е виждала организирана кампания срещу държавното ръководство. Той е убеден, че приказките за "преврат" се разпространяват единствено, за да се оправдаят твърдите действия срещу демонстрантите и апелът за помощ, в отговор на който в Казахстан навлязоха войски от Русия и няколко бивши съветски републики. Той смята, че властите неслучайно говорят и за "терористи" - просто посочването на такова зло би прозвучало убедително и за Запада, и за Китай, и за Русия.

Президентът Токаев твърди, че мисията на чуждестранните войски е приключена и те започват да се изтеглят. Темур Умаров коментира по този повод, че въвеждането на тези войски по време на протестите тъй или иначе е имало само символичен характер. "На първо място то трябваше да демонстрира, че Русия знае всичко за политическите елити в Казахстан. Второ - да покаже, че Русия е на страната за законното правителство. И трето - да потвърди официалната версия, според която става дума за борба срещу международния тероризъм, а не за конфликт вътре в политическия елит на Казахастан", обяснява експертът. Шовиц пък мисли, че чуждестранните войски са влезли в страната, за да опазят важни инфраструктурни обекти и да покажат на хората, че Токаев разполага с достатъчно ресурси и се радва на подкрепата на Владимир Путин.

"Къде са арестуваните активисти? Живи ли са?"

За Алимшан Исбасаров е важно друго. "Има много арестувани активисти. За част от тях дори не знаем къде са. Убити бяха много цивилни граждани. Няма никакви официални данни колко души са умрели. Просто няма информация. Нито властите, нито полицията казват каквото и да било", твърди младият мъж. Според него нещата отиват към по-лошо: "Ще бъдат арестувани още много хора. Активисти, които са трън в окото на властите. Защото сега могат да си правят каквото си искат, под претекст, че се борят срещу тероризма."

Автори: Наталия Позднякова, Наталия Смоленцева, Андреа Беер

Прочети цялата публикация