OFFNews Свят | 31.03.2022 08:55:27 | 108

Руснаците нямат камуфлаж, крият танковете с парцали и килими


Изглежда, че руските сили в Украйна използват килими, клони и сено, за да прикриват бронираните си превозни средства, което може да е знак, че не са получили подходящо камуфлажно оборудване, съобщава The Washington Post.

Видеоклип от престрелка, разпространен в социалните медии, показва военно превозно средство с оскъдно залепени борови клонки отстрани, пише изданието.

На друго видео пък се вижда как окупаторите покриват бронирана машина с килими и парцали от ограбените от тях украински домове.

На няколко изображения на руски конвой, преминаващ в района на Източен Донбас, по покривите на множество военни превозни средства се вижда, че са покрити със слама.

Липсата на маскировъчни мрежи сред някои руски части показва изненадваща липса на подготовка и може би първоначална прекомерна увереност от страна на военните им лидери, заяви пред The Washington Post военният експерт Роб Лий.

Вероятно това е една от причините руските бронирани машини да са толкова лесна плячка за украинската съпротива. Според данните на Киев до момента ВСУ са прочистили страната си от 1735 бронирани машини и 614 танка на окупатора. 

Американската армия използва камуфлажни мрежи от 90-те години на миналия век и наскоро ги модернизира, за да са подходящи както за гористи, така и за снежни и пустинни условия. Украинските войски също имат такива мрежи.

Като цяло имиджът за силата и подготовката на руските войски пострада много след инвазията на Кремъл в Украйна.

По-рано този месец украинският президент Володимир Зеленски нарече руската армия "некомпетентна", като добави, че Москва "води народа си на заколение" и че украинските войски са нанесли "безпрецедентни загуби" на нашествениците.

Руските жертви продължават да нарастват, тъй като войната се проточва по-дълго, отколкото Кремъл очакваше. На 24 март официален представител на НАТО изчисли, че най-малко 40 000 руски войници са били убити, пленени или ранени при инвазията.

Прочети цялата публикация