Fakti.bg | 07.04.2022 16:56:13 | 157

Колко тежи Айфеловата кула и какви тайни крие?


Символът на Франция – Айфеловата кула – носи името на своя създател Густав Айфел. Извисяващият се насред Париж монумент е придобил сериозен статут на знаменитост днес. Завършена през март 1889 г., тя е един от най-разпознаваемите паметници в света.

Кулата, известна още като "Желязната лейди", приема близо седем милиона туристи годишно. Но въпреки славата си, кулата продължава да крие тайни.

На фирмата, която я проектира и изгражда, като входна арка на Световното изложение в Париж, ѝ отнело 2 години, за да я завърши.

Тази изключителна метална конструкция буди любопитството на мнозина и има защо, тъй като крие много тайни, разкривани постепенно във времето.

Ето някои от по-любопитните факти за Айфеловата кула, за които може би дори не подозирате:

Скрит апартамент

Ако бяхте отговорни за изграждането на Айфеловата кула, къде другаде бихте живели освен в... Айфеловата кула? Гюстав Айфел, който проектира тази забележителност, си построил малък апартамент на най-горното ниво на кулата. Извисяващото се в небето над града убежище има плюшени килими по пода, маслени картини по стените и дори роял. Само на няколко VIP персони, като ученият-суперзвезда Томас Едисън, е било разрешавано да посетят това тайно местенце в кулата. Апартаментът потъва в забрава след смъртта на Айфел и малцина знаят за него до 2015 г. когато е отворен за обществено гледане.

Лаборатории в небето

Върхът на Айфеловата кула изглежда идеалното място за изучаване на звездите и времето. Това е смятам и самият Айфел, който проектира две малки лаборатории на третото ниво на кулата, където да работят астрономи и метеоролози. Айфел провежда и свои собствени експерименти. За да научи повече за това как обектите се движат срещу теченията, той пуска предмети, прикрепени към въжета от второто ниво на кулата (около116 метра над земята) и наблюдава как падат.

Размери и тегло

Размерите и тегло на Айфеловата кула са едни от нещата, които интригуват нейните посетители. Височината ѝ е подобна на тази на сграда с 81 етажа и е с внушителните 324 метра.

В продължение на четири десетилетия Айфеловата кула е най-високата структура в света. Със своите над 300 метра в деня на откриването си през 1889 г., тя е почти двойно по-висока от предишната най-висока структура в света – 170-метровият паметник на Вашингтон. Тя остава най-високата постройка в света до завършването на 319-метровата Крайслер Билдинг в Ню Йорк през 1930 г. Въпреки това Айфеловата кула успява да засенчи по височина сградата "Крайслер" когато на върха ѝ е добавена антена през 1957 г.

Тези внушителни размери на желязната конструкция водят логично и до въпроса: "Колко тежи Айфеловата кула?".

Добавянето на предавателна антена на върха на кулата през 1957 година я превръща в най-високата конструкция във Франция, а теглото ѝ от 10 100 тона е внушително. Цялата метална конструкция тежи 7300 тона, а общото тегло е 10 100 тона, като днес с това количество метал е възможен строежът на три подобни кули като Айфеловата. Интересен факт е, че кулата променя размерите си, макар да е само със сантиметри. Вятърът оказва влияние върху разположението на кулата с около 12 см., а слънцето и нагряването могат да предизвикат отклонение в размера с до 18 cм.

Истински цветове

Айфеловата кула има доста цветна история - буквално. Тя не веднъж е сменяла цвета си. Първоначалната структура е тъмночервена. През 1899 г. е боядисан в жълто. Преди около 50 години кулата е покрита с бронзова боя. Днес Айфеловата кула, която се боядисва на всеки няколко години, е покрита с почти 16 000 галона боя.

С поглед в бъдещето и 100-годишнината от Френската революция

Организаторите на Световното изложение през 1889 г., която бележи 100-годишнината от падането на Бастилията и началото на Френската революция, организират открит конкурс за проект на грандиозен център, в който да се помещава Световното изложение. От 107 предложения те избират дизайна, представен от Айфел.

Изложението, което за първи път е проведено в Лондон през 1851 г., е събирателен пункт на всички визионери, мечтатели, изобретатели, иноватори и онези, носещи духа на Викторианската епоха. На световните панаири се показват авангардни изобретения, архитектурни иновации и изкуство от цял ​​​​свят. Те първи представят на света много "футуристични" изобретения, включително виенското колело, телевизора, рентгеновите апарати и фунийките за сладолед.

ТУК можете да разгледате виртуална изложба, посветена на изграждането на този величествен символ.

Айфеловата кула в цифри

• Когато кулата е открита през 19-ти век, тя е била най-високата сграда в света с височина 312,11 метра.

• Айфеловата кула има 1665 стълби и три платформи за наблюдение.

• Близо 80 километра електрически кабели покриват конструкцията.

• На върха на Айфеловата кула има 120 антени.

• Кулата е направена от 18 000 железни части, закрепени с болтове с над 2,5 милиона нитове.

• 20 000 крушки осветяват забележителността всяка вечер.

Прочети цялата публикация