Fakti.bg | 03.05.2022 16:00:08 | 503

Ако Одеса стане втори Мариупол? Бесарабски българин разказва


"Много е трудно да приемем, че ни очаква съдбата на Мариупол. Но ние поне вече знаем какво може да ни се случи." Това казва Олександр Середа, бесарабски българин от Одеса. Доскоро украинският пристанищен град беше в периферията на военните действия. Но ескалацията от последните седмици кара хората там да се запитат: да не би да предстои най-лошото?

"Могат да откъснат Одеса от Украйна"

Преди няколко дни ракета се вряза в жилищен блок в Одеса и уби осем цивилни, сред които бяха тримесечно бебе и майка му. Професор Середа, който не е напускал Одеса от началото на войната, вижда в този акт на агресия лошо предвестие. "Има причина да разглеждам нещата песимистично. Одеса е обградена от Черно море. Напрежението, което ескалира сега в Приднестровието, е повод за притеснение", казва историкът. Сепаратисткият регион на Молдова, който е контролиран от Русия и където от години са разположени около 2000 руски войници, е само на около 50 км от Одеса. Олександр се опасява, че руските сили ще се опитат да откъснат родния му град от централна Украйна.

"Одеса е разделена на две части - северна и южна. Южната част е между реките Днестър и Дунав. През Днестър южната част на града е свързана със северната само от два моста. И двата бяха атакувани. Най-големият автомобилен и железопътен мост беше ударен и е прекъснат. Вторият не успяха да уцелят. Но ако бяха успели, Одеска област щеше да е напълно откъсната от Украйна", разказва бесарабският българин.

Според професор Середа руснаците виждат лесна мишена в Бесарабския регион. Причината - това е многообразието от етноси. Там живеят българи, румънци, молдовци, гагаузи. Много от тях дълги години са били настроени проруски. "Разбира се, през последните 2 месеца настъпиха промени в настроенията. Но за организирането на референдум при евентуално завладяване руснаците разчитат именно на етническото многообразие и проруските нагласи. Сега и в Херсон руснаците се опитват да проведат референдум - само че не могат да намерят хора, които да участват в него", казва Олександр Середа. Целта на руснаците е да създадат Херсонска народна република по примера на Донецка и Луганска. Така ще легитимират присъствието си в украинския град.

В Бесарбска област живеят над 150 000 българи. Молдовците и румънците са около 120 000. "Украинците имат мнозинство, но то не е голямо", казва историкът. Според него многото и различни етнически групи не са изпитвали особено силна принадлежност към украинската нация по съветско време, когато украински език не се е изучавал, нито пък хората са имали достъп до украинска култура. "От тази гледна точка това е по-лесно за руснаците - психологическата обработка на населението. Това обаче важи само за възрастните хора. По-младите не са живели в комунистическия режим и се осъзнават като част от украинската държава." По-възрастните поколения все пак дават повод на Путин да смята, че може да разчита на тях, коментира проф. Середа.

По думите му всички онези, които след 2014 година ясно са изразявали проруската си позиция, сега мълчат. "Не съм сигурен обаче дали те са променили отношението си към украинската държава и ситуацията. Може би пък са в очакване на руската войска. Или виждайки какво се случва, имат някакъв елементарен срам от предишните си изказвания."

Професор Середа казва, че за съжаление хората в Одеса още не осъзнават какво би означавало нахлуването на руските войски в техния град. "Войната се усеща най-вече от Херсон, от Мариупол. Хората от тези градове идват тук и разказват каква трагедия ги е сполетяла. Някои от по-възрастните в Одеса твърдят, че за тях няма значение къде живеят - както си живеят в Украйна, така щели да си живеят и в Русия. Но избягалите от Мариупол и Херсон им разказват: И ние преди така си мислехме", споделя Олександр. От свои приятели, избягали от Мариупол, той знае, че градът е напълно разрушен. Нито една сграда не е останала непокътната. "Подобна съдба може да сполети и Одеса. Населението на Мариупол, както и това на Одеса е много пъстро. Русия се надяваше, че различните етнически групи ще подкрепят руската експанзия. Но сгрешиха. Регионът оказва по-сериозна съпротива, отколкото те очакваха."

Ако Русия атакува засилено Одеса

На някои хора им е трудно да приемат, че Одеса може да се превърне във втори Мариупол. Най-вече защото е по-голям град, а и важен стратегически транспортен възел за Русия. Но според проф. Середа именно това може да са причините Одеса да бъде следващата военна цел. "Тук са най-големите пристанища, хъбове за претоварване на зърно. А това е много важно за Путин. Той иска да попречи на Украйна, защото това е главният продукт, който страната произвежда", казва бесарабският българин. Ако все пак се стигне до мащабно нападение над Одеса, България и Румъния със сигурност трябва да вземат отношение, смята той. "Все пак в този регион най-големите етнически групи са българите, гагаузите и румънците."

Автор: Мина Киркова

Прочети цялата публикация