Fakti.bg | 04.05.2022 11:20:51 | 258

Неафишираната помощ на Италия за Украйна


От началото на конфликта в Украйна изминаха два месеца. Много се изписа за помощта, която редица страни по света оказват на тази държава. Някак си в сянка остана въпросът как Италия, която е страна член на ЕС и на Г-7, участва в тези колективни усилия за подпомагане на Украйна.

Военна помощ В някои страни членки на ЕС и на Г-7 се водят оживени дебати дали или каква военна помощ да се окаже на Украйна, за да може тя да устои на руската инвазия, а някои лидери, като например Еманюел Макрон, Борис Джонсън или Джъстин Трюдо, открито съобщиха каква военна техника ще предоставят на Киев. През това време Италия също направи необходимото, но без много шум. След като италианският парламент одобри в средата на март принципно оказване на военна помощ за Украйна, правителството подготви няколко постановления в тази насока. Първото вече беше изпълнено, а второто бе прието неотдавна, докато трето е в процес на подготовка. Тези постановления остават секретни за широката общественост, но за съдържанието им, по-специално за военната техника, която Италия е пратила или планира да прати на Украйна, е била информирана детайлно специалната парламентарна комисия по сигурността на страната. Италиански медии, позовавайки се на свои източници, вече коментираха какви са били първите оръжейни пратки. Властите официално не потвърждават тези публикации. В. "Република" и специализираното издание "Старт" написаха, че Рим е пратил на Киев преносими зенитно-ракетни комплекси "Стингър" с инфрачервено насочване, произведени от американската компания Рейтиън текнолъджис (Raytheon Technologies), особено удобни за използване при конфликт в градска среда, където трябва да се пренасят въоръжения бързо и лесно. Въпросните комплекси са преносими дори в багажник на превозно средство и могат да бъдат използвани и от добре обучени цивилни. Били са пратени и противоканкови гранатомети "Панцерфауст", произведени от немската компания Динамит Нобел Дифенс (Dynamit Nobel Defence). Италианските сили са ги използвали в Афганистан и Ирак. Но в Украйна били пратени ограничени количества, защото и количествата, с които разполага самата Италия са ограничен. Пратени са били и преносими противотанкови ракетни комплекси "Милан", които са френско-германска разработка на компанията Ем Би Ди А (MBDA), а в Италия те се произвеждат от консорциума Ото Мелара и Сниа (Oto Melara и Snia). Изпратени са били 700 бройки и 17 000 ракети за тях, при поискани от украинска страна 1000 бройки и 30 000 ракети, пише "Старт". Италия не е могла да изпрати обаче многофункционални израелски противотанкови ракетни комплекси "Спайк", защото израелският производител Рафаел Адвандес Дифенс Систъмс (Rafael Advanced Defense Systems Ltd) не е дал разрешение поради дипломатически мотиви и опасения, че те може да се озоват в ръцете на руснаците. Италия е пратила и картечници MG 42/59, които са италиански вариант на германските MG3 и които са произведени по лиценз от италианския оръжеен производител Берета (Beretta).

Украинците харесвали обаче най-много бронираните многоцелеви леки тактически превозни средства "Линкс", но те не са били получени от Италия, а са били пленени от руските сили, защото такава блиндирана техника е имало в руските военни конвои в Украйна. Общо руската армия разполагала с около 360 подобни превозни средства в резултат на договор между италианската компания Ивеко Дифенс Веикъл (Iveco Defence Vehicles) и руската компания Оборонсервис (Oboronservis), контролирана от руското министерство на отбраната и отговаряща за доставките и снабдяването на руската армия. Договорът датирал от 2011 г. Въз основа на него двете компании създали джойнт венчър. Договорът е бил за около 1 милиард долара и предвиждал и разработването на 1775 превозни средства, но бил отменен през 2013 г., когато Русия предпочела вместо италианските "Линкс" националните бронирани превозни средства "Газ Тигр", пише "Старт". В следствие на анексията на Крим ЕС наложи санкции на Русия, включително и оръжейно ембарго. Но междувременно блиндираните "Линкс", с които Русия все пак се е сдобила преди тази дата, са били използвани по време на руската намеса в Сирия на страната на силите на Башар Асад. Сега украинските сили са успели да унищожат 20 такива машини и да сложат ръка на още десетина, пише "Старт".

Смята се, че втора пратка оръжия от Италия за Украйна, ще включва още "Стингър" и "Милан", противотанкови гранатомети, леки и тежки картечници, бронежилетки, муниции, пакети с военни хранителни дажби, допълва "Скай Ти Джи 24". Заговори се за обмисляне и на пращане на "Линкс", както и на 155-милиметрови самоходни артилерийски установки "М109", които са американско производство, и на бронетранспортьори "М113", които са също американско производство. Според "Кориере дела сера" властите обмисляли и изпращането на 155-милиметрови самоходни артилерийски установки "PzH 2000", които са разработени от германската компания Краус-Мафей Вегман ( Krauss-Maffei Wegmann). За всичко това отново няма официално потвърждение от страна на властите.

Пратките потегляли от военното летище в Пратика ди Маре, в Италия, първо за Полша.

Изпращането на военна помощ за Украйна не бе посрещнато еднозначно от италианските политически сили. Против пращане на повече офанзивни оръжия се обяви бившият премиер Джузепе Конте, лидер на антисистемното "Движение 5 звезди", което е най-голямата самостоятелна група в италианския парламент. Той дори поиска разсекретяване на информацията какво точно се праща на Украйна. Но външният министър на Италия Луиджи Ди Майо, който е от същата политическа сила, следва курса, възприет от широкото коалиционно правителство на Марио Драги. Тоест по темата за военната помощ има разединение в самото "Движение 5 звезди". Демократическата партия на бившия премиер Енрико Лета подкрепя изпращането на оръжия. Крайнодясната партия "Италиански братя" на Джорджа Мелони също. Бившият вътрешен министър Матео Салвини, лидер на крайнодясната партия "Лига", както и бившият италиански премиер Матео Ренци, лидер на партията "Италия Вива", също подкрепят пращането на оръжия, но акцентират, че трябва да се говори и за мир и за дипломация с цел постигането на мир в Украйна и да се прави разлика между отбранителна и настъпателна военна техника. По темата за пращането на оръжия няма досега направен коментар от бившия премиер на Италия Силвио Берлускони, но високопоставеният представител на неговата партия "Форца Италия" Антонио Таяни говори за пращане само на отбранителна военна техника и за преговори за мир в Украйна.

В периода 24 февруари - 27 март Италия е била четвъртата страна в света по стойност на военните помощи, изпратени на Киев. Общо те са възлезли през този период на 150 милиона евро, написа на 30 април италианското издание "Темпо", като се позова на изследване на влиятелния мозъчен тръст "Институт за световна икономика" в Кил. За целта мозъчният тръст е проучил 31 страни (27-те страни членки на ЕС, плюс САЩ, Обединеното кралство, Канада и Япония). Пред Италия по данните от гореспоменатия период се нареждали само САЩ (4,3 милиарда евро), Естония (220 милиона евро) и Обединеното кралство (204 милиона евро). По отношение на Италия в доклада на мозъчния тръст се припомня, че страната е оказала и друга помощ за Украйна в размер на 110 милиона евро, както и оказва помощ при приема на украински бежанци. Това означава, че общо съдействието на Италия за Украйна възлиза на около 500 милиона евро, посочва "Темпо".

В светлината на конфликта в Украйна долната камара на италианския парламент обяви, че правителството ще трябва да подготви план за поетапно увеличаване на разходите за отбрана, така че те да достигнат целта от 2 процента от БВП. Планът ще трябва да гарантира способността на Италия да защитава националните си и интереси, както от отбранителна гледна точка, така и от гледната точка на енергийните доставки. Италия е похарчила 24,4 милиарда евро за отбраната си през 2021 г. Това се равнява на 1,37 процента от нейния БВП, според данни на "Миланския католически университет". Страната в качеството ѝ на член на НАТО, обеща да достигне целта от 2 процента от БВП за отбрана до 2024 г., припомня Ройтерс.

Още в началото на руската инвазия в Украйна в реч пред парламента италианският премиер Марио Драги заяви, че Италия е готова да допринесе с 1400 военнослужещи за натовския отговор на ситуацията. А още 2000 допълнителни италиански военнослужещи може да бъдат предоставени на разположение. Италия сега има 240 военни в натовски мисии в Източна Европа, предаде АНСА. На 29 април началникът на отбраната на България, адмирал Емил Ефтимов заяви в интервю за емисията "По света и у нас" на БНТ, че между 700 и 800 военни от Италия ще пристигнат в България за участие в Многонационалната бойна група на НАТО на наша територия.

Доброволци Смята се, че около 60 италианци се сражават сега в Украйна. Някои от тях са в тази страна от няколко години, припомня АНСА. Обикновено става дума за мъже от ниско или средно социално-икономическо ниво, без роднини. Някои от тези италианци са на страната на проруските сепаратисти в Източна Украйна. Италианското министерство на външните работи припомни още през март, че тези доброволци могат да бъдат съдени в Италия. Два члена от наказателния кодекс (244 и 288) поясняват, че за "вражески действия спрямо външна страна, които излагат италианската държава на риск от война", е предвидено наказание от 4 до 15 години затвор. А ако войната избухне в резултат на този риск, то присъдата е доживотен затвор, припомня АНСА.

Според анализатора Франческо Мароне повечето от доброволците, отиващи в Украйна, са с крайнодесни позиции. Най-отявлен пример е този с италианеца Андреа Палмиери, който не е криел неофашистките си позиции. За първи път той отишъл в Донбас преди осем години, където застанал на страната на проруските сепаратисти. Миналата година той беше осъден в Италия на пет години затвор. Но сред италианските доброволци не липсват и симпатизанти на крайната левица, които също се сражавали на страната на Русия, водени от идеята да съживят славното руско минало, когато Украйна е била неделима част от съветската империя, отбелязва АНСА. Такъв е бил например 45-годишният Еди Онгаро. В края на март бе съобщено, че той е бил убит в Украйна, докато се сражавал на страната на проруските сепаратисти в Донбас. Той е напуснал Италия през 2015 г., за да отиде в Донбас. Самоопределял се е като антифашист и интернационалист, който се бори срещу несправедливостите по света.

Сред най-известните доброволци, застанали на страната на Украйна в конфликта сега, е 23-годишната Джулия Скиф. Италиански медии дълго писаха за нейното присъединяване към силите на Киев. Тя дори се включи в репортажи от Украйна в някои италиански телевизии. На 6 април например тя се включи в полемично-сатиричната телевизионна програма "Хиените". Тогава тя каза, че едва ли ще може да говори повече пред медиите, че трябва да пази в тайна мисиите си, че ще бъде пратена в град, който е под обсада, че не успява нито да спи, нито да се храни, защото няма време, че не може да се чуе по телефона дори с близките си. Този репортаж от фронта породи полемика в Италия и мнозина упрекнаха Скиф, че е в Украйна, за да си спечели слава и да умножи последователите си в социалните мрежи, а други коментираха, че тя не е осъзнавала с какво се захваща, като е отишла в страна във война. Тя самата твърди, че е в Украйна, за да помогне на ближния си и да предотврати избухването на Трета световна война, пише "Ти Джи ком 24". Скиф допълва, че Русия използва в Украйна забранени оръжия. В интерес на истината младата жена е полемична личност в Италия още отпреди войната в Украйна. Скиф, която е от Мира в провинция Венеция, е учила първо във военното летателното училище в Латина. Там е била подложена на ритуал за новобранци, включващ удар на главата в стена, биене с тънка пръчка и хвърляне в басейн. Скиф подаде оплакване срещу този ритуал, а междувременно се появиха кадри, които я показаха как тя самата участва в подобен ритуал на бойно кръщене на друга новобранка. После Скиф постъпи във военновъздушната академия в Поцуоли, откъдето бе отстранена за непригодност към професията. Самата тя казва, че е била обект на дискриминация заради борбата ѝ срещу тормоза срещу новобранците в средите на военновъздушните сили. Заради тази борба тя, по думите ѝ, е била наказвана незаслужено в академията в Поцуоли и накрая незаслужено е била обявена за негодна да бъде военен пилот. Скиф дори оспори пред съда това решение, но в крайна сметка не успя да спечели делото. Мнозина застанаха на страната на Джулия по време на цялата тази полемика и упрекнаха съдебната система в Италия, че не успява да се справи с този род престъпления. Но мнозина хвърлиха вината и върху Джулия, казвайки, че тя е била действително негодна за професията на военен пилот и не е приела отхвърлянето си от академията. Сега мнозина съзират в заминаването ѝ в Украйна опит за реванш за една неосъществена кариера на военен пилот в Италия. Бащата на Джулия обаче казва, че е горд с нея.

На 25 март руското министерство на отбраната съобщи, че 6600 чуждестранни бойци са дошли да се бият в Украйна на страната на украинските сили. Те са от 62 държави, според руското ведомство. Що се касае до италианците в Украйна на 24 април италиански медии съобщиха, че руското министерство на отбраната е информирало по дипломатически канали италианското правителство, че 11 италианци са загинали във войната в Украйна, но как и кои са не е ставало ясно, нито пък при какви обстоятелства са намерили смъртта си. Било съобщено само, че те са се сражавали на страната на украинските сили срещу Русия, съобщават "Ти Джи ком 24" и "Скай 24 ти джи". Италианското разузнаване е казало, че засега няма потвърждение на тази информация, но се правят проверки по нея.

Бежанци По данни на италианските власти към 22 април в Италия са пристигнали близо 100 000 украински бежанци (или по-точно 99 393). От тях 60 800 са поискали разрешително за пребиваване в страна, като от тях 56 600 са поискали временна защита. Повечето от бежанците, дошли в Италия, са жени (51 391) и деца (35 811), а мъжете са едва 12 191, посочва изданието "Соле 24 оре". Голяма част от бежанците са настанени при техни роднини и познати, които вече са се устроили в Италия. За тези бежанци ще бъде активизиран механизъм, при който те ще получават от държавата по 300 евро в продължение на 3 месеца, докато се ориентират в обстановката и решат какво да правят. За малолетните бежанци сумата е 150 евро на месец. За останалите се разчита на така наречения трети сектор - компании и асоциации, които са готови да приемат бежанци. Те са били поканени от италианската Гражданска защита да представят проекти за прием на бежанци. Онези, чиито проекти ще бъдат одобрени, се предвижда да получават по 33 евро на ден за подслонен украински бежанец. Същевременно няколко отрасъла вече отвориха врати за назначаване на бежанци от Украйна. Националната камара на италианската мода, обединяваща италиански модни компании, постави началото на проект за наемане на украински бежанци в модните фирми, пише "Република". Още от началото на конфликта между впрочем Камарата инициира кампания за събиране на средства за подпомагане на бежанците, като успя да набере над 4,5 милиона евро, предназначени за Върховния комисариат на ООН за бежанците.

А на 22 март в Италия влезе в сила постановление, което гласи, че до 4 март догодина италиански медици и здравни работници, ще имат правото да упражняват професиите си в италиански здравни заведения, ако поискат, съобщи АНСА.

Още в началото на конфликта в Украйна в италиански болници бяха приети ранени украински деца. А в началото на април холивудската звезда Анджелина Джоли дори посети настанени в болницата "Бамбино Джезу" в Рим украинчета.

Италиански медии широко коментираха и това, че младата Валерия Шашенок от украинския град Чернигов, която в началото на конфликта документираше в клипове, поствани в ТикТок, какво е да си млад човек в подложен на обстрел украински град, е успяла да избяга от ужаса на войната и вече е подслонена при семейство в Милано, където се надявала да започне работа, за да може да наеме жилище и накрая при нея да дойде и майка ѝ.

Медиите коментираха широко и това, че двама учещи в Киев нигерийски студенти, които е трябвало да бъдат подслонени от италианка в Палермо, заради цвета на кожата си така и не са получили обещания подслон и са се озовали на улицата. Били са приютени от монахинята Анна Алонцо, която имала приют за бежанци в Кастелдача в района на Палермо.

Много деца на украински бежанци вече започнаха да учат в италиански училища. От вчера в менюто на училищните столове вече са включени и няколко украински ястия, като "Пиле по киевски" и вареники, пише в "Република".

Възстановяване на Украйна след края на войната Все още не е ясно как Италия ще участва в усилията за възстановяване на Украйна след края на конфликта. Засега единственото конкретно нещо в тази насока е готовността на страната да възстанови опустошения театър в украинския град Мариупол. На 17 март италианският министър на културата Дарио Франческини каза, че правителството на Марио Драги е одобрило неговото предложение за предоставяне на Украйна на средства и ресурси за възстановяване на театъра възможно най-скоро, предаде АНСА. Украйна казва, че театърът е бил поразен при руски въздушен удар, докато вътре е имало стотици хора, укриващи се от бомбардировките и обстрела по града. Русия отрича да е взимала на прицел театъра.

Санкции Италия участва в санкционните усилия срещу Русия в ЕС и на ниво Г-7 и сама наложи редица санкции. Сред тях бяха експулсиране на руски дипломати, замразяване на авоари на руски олигарси на италианска територия, конфискуване на имущество на олигарси и на приближени до Кремъл. Италия е готова да подкрепи и всички решения на ЕС, касаещи доставките на руски петрол и газ, въпреки че е голям вносител на руски изкопаеми горива.

Прочети цялата публикация