Започва десетият Джаз форум Стара Загора

Десетото издание на международния фестивал Джаз форум Стара Загора започва на 9 юни. Фестивалът ще бъде открит в 19 часа на традиционното си място – сред Античния комплекс „Августа Траяна“ в сърцето на Стара Загора.
Под знака на юбилейната годишнина на сцената ще се изявят участници от първото му издание в партньорство с млади музикални таланти, които преди десет години тепърва са прохождали в музикалното поприще. Поканили сме много млади старозагорски музиканти, които припознаха джаза като своята музика и го обикнаха за цял живот именно по време на ежегодните издания на Джаз форум Стара Загора, съобщават организаторите.
За да отбележи десетия си рожден ден, в първата фестивална вечер Джаз форумът предлага богато музикално меню – хот джаз, суинг, бибоп, модерен джаз и фюжън. Наред с утвърдени музиканти като Веселин Койчев, Стоян Роянов Я-Я и Димитър Шанов, ще се изявят млади изпълнители като Светлина Койчева, Неделчо Нинов и Ивайло Манев. Сред чуждестранните гости са и пианистът Стийв Хамилтън от Шотландия, французите Габриел Пиер – контрабас, и Густав Райхерт – барабани и китара.
Във втората фестивална вечер унгарският Modern Art Orchestra пренася в творчеството на Бела Барток с проекта „Петнадесет унгарски селски песни“. Това е сборник от кратки народни мелодии, обогатени и разширени, като се запазва и зачита изцяло оригиналната им форма. Връзките между пиесите се изграждат от импровизациите на прекрасните изпълнители, които са не само музиканти на академично ниво, но и отлични композитори.
След тях на сцената ще чуем „За нашите 10“ - концерт на поколенията. Утвърденият вокалист Петър Салчев, когото чухме в първото издание на фестивала, споделя сцена с младите старозагорски певици Дона Мосто, Рая Йовчева, Йоана Николова, Микаела Петрова, Вероника Гочева и Елиза Виденова, възпитанички на Павел Петков.
Заключителната трета вечер е отредена за магията на големите оркестри. Роял Дикси Бенд – Велико Търново, и Военният биг бенд Стара Загора с диригент кап. Цветомир Василев ще партнират със солистите и любимци на публиката Милица Гладнишка и Цветомир Цанков, водещите тромпетисти Михаил Йосифов и Венцислав Благоев.
По традиция в рамките на Джаз форум Стара Загора няма да бъдат забравени и най-малките. За тях е „Джаз за деца“ в събота. За меломаните и любителите на моментните импровизации организаторите предвиждат два джемсешъна след основните концерти в четвъртък и петък.
Джаз форум Стара Загора се организира от Община Стара Загора и фондация „Джазтет“. Всички фестивални събития са с вход свободен.
За още новини и допълнителна информация следете сайта на фестивала http://jazzforumsz.com/jazzforum/ и
Фейсбук страницата https://www.facebook.com/JazzForumStaraZagora
Прочети цялата публикация




Спартак Варна и Ботев Пловдив излизат отново един срещу друг, този път за Купата на България
„Танхойзер“ от Вагнер на Софийската опера ще закрие 55-ото издание на ФОБИ в Стара Загора
Берое домакинства на Черно море под Аязмото
Дискусионен форум „Жените в регионалната трансформация и справедливия преход“ очерта нови перспективи за жените в енергийния сектор
Междинният 18-ти кръг в Първа лига започва днес
Линии от обществения транспорт с обходен маршрут заради ремонта на общински път SZR 1190
Теодосий Спасов и приятели гарантират предколедно настроение с концерти в Бургас, Стара Загора и Пловдив
Зам.-кметът Надежда Чакърова: „Наш дълг е да бъдем до всяко дете“
Днес започва първият етап на Националната антиСПИН кампания с безплатни изследвания в Старозагорско
Локомотив София и Арда дават началото на 17-ия кръг в Първа лига
Млади мъже се биха пред заведение в центъра на Разград
Росен Плевнелиев: Правителствата се свалят в София, но се избират в страната
Решителна битка! Украйна си е върнала контрола над 16 кв. км край Покровск
Филм за корупция разтърси Румъния
Да празнуваш Бони: Една песен и една година повече
„Демография на абсурда“: без ток, без интернет и с „интимни нощи“ — Русия се срива към 200-годишно дъно в раждаемостта
Конфликтът между Тайланд и Камбоджа се задълбочава
Всеки втори германец одобрява руските активи да се конфискуват в полза на Украйна
Тиквеник по бабина рецепта – традиция за Бъдни вечер и Коледа
Евро в България от 1 януари: Красимира Райчева съветва – плащайте с карта за повече удобство