OFFNews Политика | 10.06.2022 10:50:13 | 244

Зелената сделка - много нови работни места и десетки милиарди за изостаналите региони


В резултат на Зелената сделка ще имаме много нови работни места. Това заяви регионалният министър в оставка Гроздан Караджов на форума Green Transition 2022: "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход", организиран от Dir.bg и 3E-news международна конференция. Еврокомисарят по "Сближаване и реформи" Елиза Ферейра пък обърна внимание, че само кохезионната политика ще инвестира около 11 милиарда евро в България и особено в развитието на най-изоставащите български региони в периода 2021-2027 г. 

Страховете, че Зелената сделка ще отнеме работните места, че животът ще поскъпне, са предизвикателствата на Зелената сделка - да информираме, да образоваме, да достигнем до хората с ясното съобщение, че Зелената сделка е важна за тях и каква планета ще оставим на следващото поколение. В резултат на Зелената сделка всъщност ще се появяват много работни места, добави Караджов.

"В България сме реализирали много стратегически инфраструктурни проекти, които преобразиха цели региони. Икономическа зона "Тракия" - 80% от цялото производство - е структурирано около АМ "Тракия", което обаче задълбочи разделението между Южна и Северна България, която остана без своя автомагистрала. Кохезионната политика е мощен инструмент, но ни липсва връзка със съседните страни", обясни министърът.

Вчера Караджов и еврокомисарят по кохезионна политика Елиза Ферейра са пътували до Видин и тя е видяла липсващите магистрали, тунели и бърза транспорта връзка между Севера и Юга.

Караджов обяви, че мечтае за магистрала от София през тунел под "Петрохан" до Видин, а Ферейра му казала да сяда и да пише "proposal" (предложение, бел. авт.).

"Няма нищо по-важно от проект, който ще развие и Северозапада", добави той.

Караджов отбеляза, че България е с най-въглеродната и ресурсоемка икономика в ЕС, което означава висока енергийна неефективност на производствените процеси и на сградния фонд.

"Ключов приоритет за нас е да осигурим пълна подкрепа за българските региони и общини за справяне с последиците от прехода към климатична неутралност", заяви Караджов и добави: "Мерките и инвестициите, които ще подкрепим по пътя към декарбонизация, трябва да гарантират сигурност на хората най-вече във въглищните региони Стара Загора, Перник и Кюстендил. МРРБ ще управлява тази програма и ще инвестира 6,6 млрд. лв. ресурс, които да регистрират по-добър живот на тези места."

"Над 717 млн. лв. по линия на Плана за възстановяване ще инвестираме и за устойчивото енергийно обновяване на нежилищни сгради и зелена мобилност. Това е пилотна схема за устойчивата градска мобилност", посочи Караджов.

По думите му целите на политиката на ЕС до 2050 година за климатична неутралност ще променят и нашата страна, като има достатъчно инструменти и достатъчно финансиране.

"Възможности съществуват, така че можем да се възползваме от тях." С този цитат от Елин Пелин илюстрира визията си за зеления преход еврокомисарят по "Сближаване и реформи" Елиза Ферейра.

БВП на България се е увеличила с 15% откакто е в ЕС

"България измина дълъг път, откакто беше приета в ЕС. Конвергентният двигател на кохезията активно подпомага икономиката да настигне - бавно, но устойчиво, останалата част от ЕС, с комбинирана инвестиция от около 15 милиарда евро през последното десетилетие и половина. През този период БВП на глава от населението в България се е увеличил с около 16%, което е нараснало от 39% от средното за ЕС през 2006 г. до 55% през 2020 г. Благодарение на вашите усилия сега през 2022 г. БВП се повиши", допълни Ферейра.

Еврокомисарят обясни, че за съжаление този растеж не е равномерен във всички региони на страната.

"Югозападният регион се доближава до средното за ЕС с 92% от БВП на глава от населението, като София е силен двигател на икономиката, а други региони изостават значително - особено в северната част на страната, където доходът на глава от населението остава малко над една трета от средното за ЕС", отбеляза Ферейра.

По думите ѝ е важно траекторията на сближаване с останалата част от ЕС да е балансирана с регионален растеж.

Тя обяви, че България отново ще усети европейската солидарност - "17 милиарда евро безвъзмездни средства от Кохезията и Механизма за възстановяване и устойчивост ще са налични за модернизиране на страната, подкрепа на иновациите, декарбонизация и енергийна сигурност".

"Само кохезионната политика ще инвестира около 11 милиарда евро в България и особено в развитието на най-изоставащите български региони в периода 2021-2027 г. В Споразумението за партньорство в процес на преговори са 2,4 милиарда евро за инвестиции, свързани с климата, включително 27% дял от енергията от възобновяеми източници", обясни Ферейра.

1,3 милиарда евро ще бъдат инвестирани за справяне със социално-икономическите последици на прехода, фокусиране в най-засегнатите региони - Перник, Кюстендил, Стара Загора, да ги подкрепи в прехода към икономика с нулеви въглеродни емисии", добави тя.

Прочети цялата публикация