Fakti.bg | 11.06.2022 17:37:03 | 318

Льоклер спечели дуела с Перес за полпозишъна в Баку

Шарл Льоклер (Ферари) спечели своя четвърти пореден полпозишън във Формула 1, след като спечели квалификацията преди осмата надпревара за сезона, Гран При на Азербайджан. Монегаскът нанесе своя решителен удар във втория сектор на обиколката, в който бе с над 0.3 секунди по-бърз от всички останали пилоти. Пилотът на Ферари направи обиколка за 1:41.359 в своя последен опит, с която победи с 0.282 Серхио Перес, който за девета поредна сесия завърши пред своя съотборник в Ред Бул Макс Верстапен, предава sportal.bg. Световният шампион ще започне надпреварата за Баку от третата позиция, като той бе с 0.347 по-бавен от Льоклер. Съотборникът на монегаска Карлос Сайнц ще допълни втората редица, като испанецът бе със 0.455 по-бавен от Леклер. Сайнц бе най-бърз след първите излизания в третата част на сесията за място, но допусна сериозна грешка в началото на решителната си обиколка и не успя да подобри времето си, което му стигна за четвъртата позиция.

Пети и шести на старта ще бъдат Джордж Ръсел и Пиер Гасли, като двамата бяха със съответно 1.353 и 1.486 по-бавни от Леклер. Топ 10 на стартовата решетка ще допълнят Люис Хамилтън, Юки Цунода, Себастиан Фетел и Фернандо Алонсо. Първи извън десетката на стартовата решетка в утрешния ден ще бъде Ландо Норис, който бе със само 0.022 по-бавен от Цунода в спора за последното място в Q3. Младият британец ще подели шестата редица със своя съотборник в Макларън Дениъл Рикардо. Освен тях участието си в квалификацията след вторите ѝ 15 минути приключиха още Естебан Окон, Гуаню Джоу и Валтери Ботас, които ще заемат местата от 13-о до 15-о на старта. Елиминирани след драматичния финал на първата фаза бяха Кевин Магнусен, Алекс Албон, Никола Латифи, Ланс Строл и Мик Шумахер. Във финалните летящи обиколки, които бяха направени след кратко спиране на сесията заради инцидент на Строл на втори завой, единствено Ботас подобри своето време и успя да се измъкне от зоната на елиминациите. Преди последните обиколки финландецът бе 18-и, но въпреки огромното количество трафик успя да прогресира с три позиции и да хване последния билет за втората фаза. Със своята най-бърза обиколка в Q1 Ботас бе с 0.165 по-бърз от Магнусен, който бе първият елиминиран. Състезанието за Гран При на Азербайджан, осми кръг за сезон 2022 във Формула 1, стартира утре в 14:00 часа българско време.