Fakti.bg | 20.06.2022 12:16:18 | 103

"Най-малкият труп беше на бебе на 23 дни": снимките, които доказаха, че руснаците лъжат


"От всичко, което видях в Мариупол, най-силно в съзнанието ми се е запечатал трупът на едно кърмаче в мазето на една болница", казва Мстистлав Чернов пред ДВ. Това е била и последната снимка, която той е направил в Мариупол преди да напусне обсадения град в средата на март.

"Снимахме в болницата, когато един лекар дойде при мен и ми каза да го последвам в задния двор. Там видях десетки трупове, увити в найлонови чували или килими. Това бяха трупове на цивилни граждани, загинали по време на бомбардировките", разказва той. После лекарят го завел в мазето, където имало други мъртви тела. "Сред тях беше и един съвсем малък пакет. Лекарят се наведе и го разтвори и тогава видях, че вътре е телцето на малко бебе. До него имаше бележка, на която бе написано, че е кърмаче на 23 дни.".

Чернов е видеожурналист, работи за осведомителната агенция Асошиейтед Прес. Той и неговият колега Евгений Малолетка, който е фотограф на свободна практика, бяха отличени с наградата на ДВ за свободно слово Freedom of Speech Award за техните информации и репортажи от Мариупол през февруари и март 2022.

Три седмици в центъра на войната

Чернов и Малолетка пристигат в пристанищния град само няколко часа преди нахлуването на руските войски в Украйна и информират оттам в продължение на 3 седмици - чак до евакуирането си от града в средата на март.

Техните снимки и видеорепортажи показват ужасяващи детайли от цветущия някога Мариупол, който бе сринат почти до основи от руския обстрел. Журналистите документират трагичните условия за живот на хората, които са принудени седмици наред да живеят без газ и ток, без достъп до хранителни продукти и питейна вода. Двамата заснемат масови гробове, пълни с трупове на цивилни граждани, сред които и деца. Без многобройните свидетелства за тези зверства, показани от Чернов и Малолетка, светът нямаше толкова бързо да узнае какви са измеренията на руската инвазия в Мариупол.

На 9 март Малолетка снима лекари, които изнасят една бременна жена от разрушеното от руски бомби родилно отделение на болница в Мариупол. Чернов също е запечатал тази сцена на видео. Бременната жена и детето ѝ по-късно умират, снимките им обаче предизвикват истински фурор в социалните медии. Двамата журналисти не са можели да допуснат, че тези кадри ще предизвикат дори официални реакции.

"Когато беше бомбардирана клиниката с родилното отделение, ми беше ясно, че това е един от най-значимите моменти в тази война и че снимките ще имат голямо въздействие", казва Чернов. Докато те опитвали да изпратят снимките от малкото останали в Мариупол места с наличен слаб сигнал за интернет, руските медии вече бомбардирали обществеността с твърдението, че никакви цивилни граждани не са пострадали от руската акция. Само че снимките на Малолетка, които бързо стават вирални в социалните мрежи, документират разрушенията в родилното отделение и показват по неоспорим начин, че руснаците лъжат.

Както Чернов, така и Малолетка са работили в кризисни региони и преди това. Чернов е документирал войната в Сирия, Ирак и Мианмар. Малолетка в продължение на години показва украинската революция на Майдана, конфликтите в Донбас и на полуостров Крим. Но преживяното в Мариупол и за двамата се оказва нещо съвсем различно.

"Най-трудната ми задача досега"

Чернов казва, че работата там е била най-трудното му и опасно поръчение, изпълнявано досега. "Тази война е изключително опасна и непредвидима, а и се води с много високоусъвършенствани оръжия", казва той.

От началото на войната в Украйна руските войски постоянно атакуват и журналисти, както става ясно и от данни на "Репортери без граници". Според Комитета за защита на журналистите (CPJ), към 13 юни 2022 броят на убитите в районите на бойните действия в Украйна журналисти е най-малко 12.

Независимо от опасностите Чернов и Малолетка смятат да се върнат обратно на фронта в Украйна. Чернов предполага, че ситуацията в Източна Украйна е също толкова катастрофална, колкото и в Мариупол по време на обсадата, ако не и дори още по-лоша. "Никой не знае колко цивилни жертви има и колко големи са разрушенията, защото няма снимки от тези области", казва той. Той смята да се върне на фронта, защото е украинец и журналист. "В Украйна се случват неща, за които хората трябва да знаят. Като погледна мейнстрийм медиите, оставам с впечатлението, че на твърде малко хора им е ясно колко близо до Европа е войната в Украйна и какви масивни последици ще има тя за целия свят", добавя той.

Автор Монир Гаеди

Прочети цялата публикация