Fakti.bg | 21.06.2022 10:15:18 | 142

Наводнения заляха още части от Бангладеш и Индия


Наводнения заляха още части от Бангладеш и североизточната част на Индия днес и властите се опитват да достигнат до повече от 9,5 милиона души, хванати в капан с намаляващи запаси от храна и питейна вода след продължилите с дни интензивни валежи, предаде Ройтерс, позовавайки се на информация от официални представители.

Особено проливни мусонни дъждове причиниха най-тежките наводнения от повече от век в някои части на Бангладеш и причиниха смъртта на най-малко 69 души през последните две седмици там и в щата Асам в североизточната част на Индия. "Хората са без храна. Нямат дори достъп до питейна вода, след като наводненията заляха всички кладенци", каза в телефонно интервю пред Ройтерс Абу Бакар, жител от североизточната част на Бангадеш.

Премиерът Шейх Хасина Вазед днес огледа от въздуха някои от пострадалите от наводнения региони и по телевизията бяха излъчени кадри, на които се виждат огромни площи, залети от мътна вода.

Сезонът на мусоните в Южна Азия е между юни и октомври. Той носи проливни дъждове, които често причиняват наводнения, особено в ниско разположени райони като Бангладеш, където придошли реки, извиращи от Хималаите, често излизат от бреговете си. Екстремните климатични явления са все по-често срещани в Южна Азия и природозащитници предупреждават, че промяната на климата би могла да доведе до още по-тежки бедствия.

Атикул Хак, генералният директор на бангладешкия Отдел за управление на бедствията каза, че са били наводнени още три области в северната и централната част на страната. "Местната администрация, заедно с армията, военноморските сили, полицията, пожарната, служители на спешната помощ и доброволци провеждат операции по спасяване и оказване на помощ", каза той. Наводненията в региона на град Силхет са най-тежките от повече от век насам и Детският фонд на ООН каза, че 90% от здравните учреждения там са били наводнени и случаите на заболявания от пренасяни по вода болести се увеличават. УНИЦЕФ каза, че спешно търси 2,5 милиона долара, за да се справи със спешната ситуация в Бангладеш и работи с правителството за организиране на доставки на таблетки за пречистване на вода, спешни медицински консумативи и съдове за съхраняване на вода. "Четири милиона души, включително 1,6 милиона деца, хванати в капан от внезапните наводнения в североизточната част на Бангладеш, спешно се нуждаят от помощ" се казва в изявление на УНИЦЕФ.

В щата Асам в съседна Индия наводнения блокираха три области в долината Барак и в някои части на основния град в региона Силчар водата е с дълбочина до кръста, съобщиха местни власти и жители. Индийската армия и паравоенни формирования са били изпратени, за да помагат при спасителните операции, и са евакуирали около 1000 души през последните 72 часа, каза официален представител. По информация на държавната Индийска метеорологична служба в Асам и съседния щат Мегхалая валежите са 134 % над средното ниво за това време на годината. Около 4,7 милиона души са били принудени да напуснат домовете си в Асам и около 330 000 са се приютили в убежища, каза правителството.

Източник: Ройтерс

Прочети цялата публикация