Британската спортна министърка не иска трансджендъри в женския спорт

Британската министърка на културата, медиите и спорта Надийн Дорис обяви, че "елитният и състезателен женски спорт трябва да е достъпен само за хора, родени с женски пол". Темата с трансджендър жени, участващи в женски състезания, отново стана актуална в последните дни, след като Международната плувна федерация (ФИНА) реши да наложи пълна забрана на хора, сменили пола си, да участват в женски състезания, а за такъв ход намекна и президентът на Световната атлетика сър Себастиан Коу.
Дорис проведе среща с представители на 15 спорта, сред които футбол крикет, ръгби, тенис и лека атлетика, на която призова ръководните органи да приемат "единодушното мнение на британското правителство" относно трансджендър спортистите. "Честността трябва да бъде основен приоритет в професионалния спорт", заяви Дорис, като допълни, че трябва да има "отворени категории", където това е подходящо. "Спортът е за всички, независимо откъде идват. Той позволява на хората да бъдат заедно и да се състезават при равни условия. Правителство изразява пълна подкрепа към хората, които са роден в тяло, което не припознават. Но не можем да се преструваме, че полът не играе директна роля в представянето на даден спортист. Да искаме от жени и млади момичета да се състезават срещу някой, който е роден с мъжки пол, е абсолютно несправедливо", каза още Дорис. "Разбирам, че това е един сложен и емоционално зареден проблем, така че призовавам нашите спортни организации да покажат съчувствие към всички спортисти", допълни тя.
Още през април британският премиер Борис Джонсън заяви, че не счита, че трансджендър жени трябва да участват в състезания за жени. Изключването на трансджендър състезателите обаче среща и критики, като решението на ФИНА бе атакувано от олимпийския шампион в скоковете във вода Том Дейли.
Източник: БГНЕС
Прочети цялата публикация



Весела Лечева: Всичко се превърна в един много лош и тежък кошмар
Министър Керязов: "Със сигурност България трябва да има нов модерен национален стадион, но това подлежи на анализи"
За силата на духа: София ще е домакин на Световното първенство за спортисти със синдром на Даун
Министърът на спорта: Загубите на Национална спортна база са няколко милиона
Томас Мюлер се разведе
Христо Стоичков с уникален авторски спектакъл по повод своята 60-годишнина
Христо Стоичков представя уникален спектакъл на 6 сцени за 60-ия си юбилей
Адвокатите на Тръмп отказаха да предоставят на Би Би Си достъп до подробности за финансите му
След смъртта на 18-годишен студент: кой сее гняв в Англия
Левски води преговори за трансфер на френски нападател
Reuters: Пет държави от ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещите членове на блока
Чанта от лабораторна кожа на тиранозавър Рекс отива на търг в Париж
Зеленски пред The Guardian: Русия е изолирана, тя е сама
Левски е много близо до привличането на трето ново попълнение
САЩ нанесоха удари по цели в Иран, Техеран отвърна с ракети
Адвокатът на Стоян Мавродиев: Най-вероятно той сам ще поиска да бъде върнат у нас
Гордана Силяновска идва у нас за среща с Илияна Йотова
Предстои среща между Йотова и Силяновска, премиерът на РСМ заяви, че не знае какво да очаква
Слънчева сряда с превалявания следобед, температурите скачат до 35°
Депутатите ще обсъждат увеличаването на тавана на дълга с 3.8 млрд. евро